real estate menu left
real estate menu right

Reklama

Nejlépe placení sportovci světa
Sobota, 16 Červenec 2011 07:01

V pravidelném žebříčku amerického ekonomického časopisu Forbes se na místě nejlépe vydělávajícího sportovce světa udržel Tiger Woods. Od loňského do letošního května vydělal 75 milionů dolarů, což je v přepočtu 1,24 mld. korun, ačkoli už dvacet měsíců nevyhrál jediný turnaj a od loňského podzimu už ani není golfovou jedničkou. Woods se v čele žebříčku drží od roku 2002, kdy na prvním místě přeskočil Michaela Schumachera.

Vrchol, a to nejen herní, prožíval Woods v roce 2008, kdy jeho roční gáže činila 115 milionů dolarů, ale pak vinou finanční krize, a především svého sexuálního skandálu, začala klesat. Odvrátilo se od něj několik sponzorů jako Accenture, AT&T, Gillette a Pepsi, přesto ještě loni bral 105 milionů dolarů za rok.

 

Teď má o 30 milionů méně. "Plat je součtem z odměn na turnajích, startovného, reklamy, sponzoringu a prodeje zboží se jménem sportovce," píše časopis Forbes. "U Woodse činí víc než polovinu částky příjem od sponzorů Nike a Electronic Arts." S firmou Nike spolupracuje golfista od roku 1998, v témže roce začal i s firmou Electronic Arts, která každý rok vydává počítačovou hru s Woodsovým jménem (v letošní verzi ovšem už nebyl na přebalu sám). Letos si ji během prvního týdne koupilo 225 tisíc lidí, což je historický rekord. I proto je navzdory sportovním výkonům Američan dál na prvním místě.

A že výkony opravdu o platu až tolik nerozhodují, ukazuje i deváté místo Michaela Schumachera. I ve druhé sezoně po svém návratu k formuli 1 má ke stupňům vítězů daleko, přesto si od května 2010 do května 2011 vydělal 562 milionů korun. Až za ním jsou v žebříčku Fernando Alonso a Lewis Hamilton, a například Sebastian Vettel, úřadující mistr světa a suverén letošní sezony, se mezi 50 nejlépe placených sportovců vůbec nedostal.

Schumacher je ve 42 letech nejstarším sportovcem v přehledu Forbesu, tím nejmladším je čtyřiadvacetiletý fotbalový kouzelník Lionel Messi, jenž bere 534 milionů korun. Mezi padesátkou se neobjevuje žádný český sportovec. Tím nejlépe vydělávajícím je podle americké stanice ESPN Petr Čech, jenž ročně bere 7,4 milionu dolarů (více než 122 milionů korun).

Jedinou ženou, která se mezi padesátku nejlépe vydělávajících sportovců dostala, je tenistka Maria Šarapovová. 29 sportovců pochází z USA, mimo Spojené státy figuruje v žebříčku dalších 14 národností. Průměrný plat hodnocených sportovců je 28 milionu dolarů, které znamenají proti loňskému roku pokles o 11%, za což může Woodsova ztráta a také to, že loni druhý boxer Floyd Mayweather teď třináct měsíců neboxuje.

Nejvíce sportovců v padesátce hodnocených hraje basketbal (15), baseball (11), 6 z nich jsou fotbalisté. Žádného zástupce nemá v žebříčku hokej. 19 z 50 sportovců ze žebříčku sponzoruje Nike, Adidas 7, Jordan 5 a Reebok 3.

Nejlépe vydělávající sportovci světa

Pořadí, jméno

Stát

Sportovní odvětví

Výdělek v mil. USD

  1. Woods

USA

golf

75

2. Bryant

USA

basketbal

53

3. James

USA

basketbal

48

4. Federer

Švýcarsko

tenis

47

5. Mickelson

USA

golf

46,5

6. Beckham

Velká Británie

fotbal

40

7. Ronaldo

Portugalsko

fotbal

38

9. Schumacher

SRN

F1

34

10. Messi

Argentina

fotbal

32,3

12. Nadal

Španělsko

tenis

31,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: idnes.cz

 

Search

Anketa

V uplynulé sezóně jaro/léto 2016 jsem za sportovní vybavení utratil(a)
 Založeno na Joomla!. Designed by: Joomla Theme, domains hosting. Valid XHTML and CSS.