Názory odborníků

Freeride



Každý zkušenější lyžařský nadšenec si zřejmě hýčká vzpomínky na ty obzvlášť povedené dny na svazích. Dny, kdy se jezdilo na prašanu! Na rozvířená oblaka hlubokého sněhu, ve kterých vykrajujete úžasné oblouky, se opravdu jen tak nezapomíná. Pro větší část lyžařské populace jsou však takové dny velkou vzácností.

Prašan často bývá stejně tak lákavý jako prchavý. Když se na vás ale usměje štěstí, je to lyžařská nirvána! Všichni milujeme ten magický a blažený pocit, kdy se bez námahy spouštíme dolů, jako bychom se nad sněhem vznášeli. Někdy je to „zadarmo“, jindy nám Matka příroda postaví do cesty pár překážek. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým se vaše dny na prašanu stanou nezapomenutelným zážitkem.

Věnujte pozornost sněhu

Nestačí se jen podívat na množství nově napadaného sněhu a automaticky čekat, že vám prašan bude šlehat do tváří celý den. Zamyslete se nad kvalitou nového sněhu a pozorně sledujte počasí předchozích dní, výšku sněhové pokrývky, vítr i kolísání teploty. Hojné a podrobné informace vám poskytnou přesnou představu o tom, jaký sníh vás nahoře čeká. Bude nový sníh suchý a lehký, či naopak vlhký a těžký nebo místy sfoukaný? Nezapomeňte také zkontrolovat lavinové nebezpečí v oblasti, zeptat se můžete třeba i u horské služby. Ty nejlepší podmínky se někdy mohou skrývat jen v určité výšce nebo ve specifickém terénu! Vybaveni dostatkem informací o sněhu budete moci zvolit nejvhodnější lyžařské vybavení a taky se zamyslet nad tím, jaká lyžařská technika bude v daných podmínkách tou nejlepší.

Výběr lyží

Průkopníci extrémního lyžování jako Glen Plake nám už před 30 lety ukázali, jak se na prašanu jezdí na úzkých lyžích. Přestože se ani dnes nedají dovednosti a fyzická kondice ničím nahradit, díky širším lyžím si s jízdou v hlubším sněhu určitě lépe poradíme.

Širší lyže znamenají lepší nadnášení. Je jich ale tolik – které si tedy vybrat? Určitě se nikdy v historii nedělaly lepší lyže na prašan než dnes a lyže široké 105 mm pod vázáním s profilem rocker na špičce vás pravděpodobně nikdy nezklamou.

Přizpůsobte svou techniku situaci

Lyžování na prašanu je vlastně taková nástavba na kvalitních základech. Pusťte se do měkčího sněhu se správně zvoleným vybavením. Nenechejte se překvapit nutností přizpůsobit svůj pohyb v různě hlubokém a hustém sněhu změnou rovnováhy, tlaku i rychlosti, abyste si udrželi správnou stopu.

Umění odrazu

Klíčem je samozřejmě dokonalé načasování. Pomocí zdůrazněného přenesení váhy využijte energii projetého oblouku v tom dalším. Následně nechejte lyže zanořit se do hlubšího sněhu, který se kolem vás rozvíří. „Pod hladinu“, zpět nahoru – a znovu.

Lyžujte stejně na obou lyžích

Nesměřujte příliš mnoho energie do vnější lyže, raději vyrovnávejte napětí mezi oběma nohama. Přílišný nebo naopak nedostatečný tlak na jednu lyži může mít ve hlubokém sněhu dost nepříjemné následky. Snažte se tedy na obou lyžích dosáhnout podobné hloubky, úhlů hran a stejného směru jízdy.

Sevřenější postoj

Držte nohy blíže u sebe a vytvořte tak ze svého těla stabilní jednotku. Tento manévr je velice účinný především v terénech, kde je sníh hodně hustý a vaše lyže nejsou tak široké, jak byste si možná přáli.

Pevný střed těla

Spousta částí našeho těla nad i pod naším těžištěm je při lyžování v neustálém pohybu. Když se k tomu připočte různý odpor sněhu, snadno můžeme ztratit rovnováhu. Udržujte si takové postavení, které vám umožní točit se a vstřebávat energii oblouků bez nadměrné kompenzace pomocí horní poloviny těla.

Nebojte se agresivnějšího stylu

Hlubší sníh slouží jako přirozený brzdící mechanismus. Veďte tedy své lyže přímější důraznou stopou po spádnici a využívejte svou setrvačnou energii z oblouku. Držte se svého rytmu a předstih před lyžemi si udržujte pomocí kontrolovaných pohybů hůlek směrem k dalšímu oblouku.

 

Autor: Ben Brosseau