Cestování

Bike bez hranic

Bike bez hranic

Přední kolo už je v Itálii a zadní ještě v Rakousku, vpředu vidíte italský Jadran a za vámi jsou korutanské hory – region Nassfeld-Pressegger See s pestrým výběrem MTB tras nabízí zábavu na obou stranách hranice.

A teď šup dolů! V pohoří Karnische Alpen a Gailtaler Alpen nedaleko Nassfeldu a Pressegger See najdete spoustu různých túr pro kola i MTB. Je to celkem 730 km značených stezek a trailů. Nadšení bikeři sjíždí 21 rozmanitých túr od lehké až po obtížné, které můžou trvat i několik hodin a vést až do Itálie. Motivovaní jezdci si vybírají náročné okruhy a začátečníci si najdou mnoho snadných úseků s chatami k odpočinku. Jestli hledáte opravdovou výzvu, pojedete jednou z lanovek u Nassfeldu a vyzkoušíte zbrusu nové freeride traily.

FOTO: Region Nassfeld-Pressegger See

Rozhodli jsme se na začátek pro jeden okruh, který nejezdíte každý den. Nejdelší kabinkovou lanovkou v Alpách „Millennium Express" nejprve vyjedeme s kolem zdarma na Madritsche do výšky 1 919 m. Pak přijde samotná výzva – skoro dvanáct kilometrů dlouhý downhill až dolů ke Gmanbergu u Tröpolachu. Na tomto dlouhém sjezdu překonáte asi 900 m převýšení, ale poměrně snadno ho zvládnou všichni bikeři s trochou zkušeností. Jestli si ale myslíte, že dolů to jede samo, pozor na to: trasa vede z větší části po hrubém štěrku a vyžaduje určitou zdatnost, především v nadloktí. Když pojedete moc rychle, přijdete o senzační panoramatický výhled. Požitkáři by si určitě měli nechat čas na občerstvení v chatě Rudnigalm: čeká na ně sýr z gailtalských Alp, podmáslí, jogurt, syrovátkový sýr „Almschotten" a samozřejmě také vydatná svačina podávaná na prkénku...

Výchozím bodem naší druhé túry je Nassfeld ležící přímo u bývalého hraničního přechodu. Vyjedeme směrem na Garnitzen Alm po štěrkové cestě k horní stanici lanovky Gartnerkofel Sesselbahn. Odtud už je to jen několik metrů ke státní hranici s Itálií a našemu prvnímu cíli Ofenalm. Také zde platí heslo: každou chvíli se zastavte a vychutnejte si výhled! Krátce před druhým přejezdem hranice zpět do Rakouska se nabízí zastavení v italské restauraci „Da Livio". Posilněni špagetami, samozřejmě že al dente, nebo výbornými kalamárami se pak vydáme na poslední úsek zpět do Nassfeldu.

Berghex a sky plate

Když budete potřebovat více času pro sebe, doporučujeme udělat si přestávku v nejvyšším bodě naší vyjížďky, vrcholu Gartnerkofel v nadmořské výšce 2 150 metrů. Známý bar se slunečníkem „Berghex" nabízí nejen mnoho druhů občerstvení, ale také pohádkovou scenérii. Když vám to stále nebude stačit, můžete se přesunout o pár set metrů dál k nové samonosné vyhlídkové terase „Sky Plate", ze které zažijete doslova dechberoucí výhled na okolní hory.

FOTOS: Region Nassfeld-Pressegger See

Ještě jeden tip pro požitkáře: na mnoha chatách v regionu se ručně vyrábí originální gailtalský sýr, který už 20 let patří k předním chráněným produktům EU. Na celkem 14 chatách v pohoří Karnische Alpen a Gailtaler Alpen vyrábí salašníci tento typický alpský sýr z nejlepšího mléka a spousty lásky – to je také poznat na chuti...

Rádi byste si trochu zatrénovali? Zkušení vůdci sportovní školy NTC v Tröpolachu vám v Nassfeldu ukáží různé tipy a triky, jak i v náročném terénu sladit kolo s tělem. Když si svou zručnost budete chtít změřit s ostatními, v Kirchbachu v Gailtalu najdete permanentní MTB trasu s automatickým měřením na čas.

Romantika a pohoda

V regionu Nassfeld-Pressegger See si každý biker najde něco pro sebe, ať už nenáročné túry nebo cyklostezky s malým převýšením. Okruhy Gailtal Radweg, See Radweg a Gitschtal Radweg jsou ideální pro všechny, kteří se chtějí v klidu projet hezkou krajinou.

FOTOS: Region Nassfeld-Pressegger See

Další pohodová túra se nazývá „Huckepack Tour". Bus cyklisty nejprve zaveze do Obertilliachu a odtud už sjíždíte stále dolů až do místa Kötschach-Mauthen. Navíc máte možnost jet přes Gitschtal do Gailtalu po divoce romantické stezce Gitschtal Radweg (R3b) podél říčky Gösseringbach a u Hermagoru sjedete na stezku Karnischer Radweg (R3).

Tip na nabídku:

„Jezerní biking"
...ve dvou zemích s výhledem do dálky až k Jadranu
Poznej svět hor na slunečné jižní straně Alp poblíž Pressegger See. Nespočet tras vede za hranici s Itálií a nabízejí se při nich daleké výhledy až k italskému
Jadranu.
Nabídka platí od května do října a kromě přenocování a túr zahrnuje také tyto služby s kartou +Card Premium:
• využití lanovek Nassfeld Sommerbahnen včetně převozu kol
• Lift & Bike Giro v Nassfeldu
• vstup na koupaliště u Pressegger See
• exkluzivní týdenní program s vedenými MTB túrami
• slevy na mnoho volnočasových nabídek
Příklad cen:
OD € 105,– (3 noci/pokoj se snídaní)
OD € 179,– (3 noci/pokoj s PP)