Cestování

Přírodní klenot a trail

Přírodní klenot a trail

Aktivní dovolená v přírodním parku Weissensee v ideálním případě kombinuje MTB túry a vodní sporty. Od jezera snadno dojedete k původní horské chatě. Po vydatném korutanském občerstvení sjedete svižně dolů a pustíte se do paddleboardingu, surfování, plachtění, veslování – nebo se jen vykoupete...

Pěšiny s kořeny, klopené zatáčky, prudké odbočky, zvlněný terén, dřevěné mosty – od minulého léta nabízí MTB trail Weissensee asi 3,3 kilometrů downhill zábavy na 370 metrech převýšení. Navíc se strhující horskou scenérií Gailtaler Alpen.

„MTB trail Weissensee baví všechny," říká několikanásobný rakouský mistr v downhillu a současně certifikovaný horský a lyžařský vůdce a přední lezec na ledu Benni Purner. „Trail byl postaven v souladu s přírodou a využívá terén, aby i začátečníci mohli ochutnat jízdu na singltreku. Zkušení bikeři si ale na skocích a v prudkých zatáčkách také přijdou na své."

FOTOS: Steinthaler, Weiseensee Information, KW_Groeger

Downhillové nadšence doveze čtyřmístná sedačková lanovka s vlastním převozem horských kol za dvanáct minut od břehu Weissensee nahoru k Naggler Alm. Kdo má sám raději uphill, může na kole za 40 minut vyjet nahoru po lesní cestě se stálým, ale ne příliš prudkým stoupáním.

Na chatě je pro trénování k dispozici technický parkúr. Předtím vás ale naláká krásná prosluněná panoramatická terasa a sympatická hostinská Almut na občerstvení na rustikální chatě Naggler. Jejímu borůvkovému trhanci a domácí limonádě z bylinek, třtinového bio cukru a citrónu se nedá odolat. Ostatně mnohé se tu připravuje z regionálních bio produktů. Ve čtvrtek večer je oblíbené čtyřchodové menu s čerstvými rybami z Weissensee – doporučujeme rezervaci.

Pak už nás ale nový trail znovu volá k sobě. S přehledem dodrží, co slibuje. Praktické je, že špinavá kola se mohou umýt ve speciální umývárně pro kola u dolní stanice lanovky Weissensee; na odolnou špínu tu mají vysokotlaký čistič.

Túry a tipy

Pokud neradi jezdíte sami, můžete se každý pátek připojit k túře s průvodcem a fitness trenérem Wolfgangem Wernitznigem, který má v rukávu nejeden bikerský tip. Pro všechny hosty údolí Weissensee je projížďka zdarma. Nejen v pátek nabízí MTB škola Schwarzenbacher vyjížďky pro všechny úrovně zdatnosti a navíc technické poradenství, sklad náhradních dílů a zapůjčení kol.

FOTOS: Steinthaler, Weiseensee Information, KW_Groeger

Vydáme se s vedoucím Petrem Schwarzenbacherem na velký okruh po Weissensee. „Tato 30 km dlouhá túra s převýšením 1 500 metrů je něco pro opravdové nadšence", popisuje Petr. „Jsou na ní nádherné výhledy a strhující scenérie". Od startu v Techendorfu am Weissensee vyjedete nahoru přes Mühlwand až k chatě „Alm hintern Brunn" ve střední výšce a tam se poprvé krátce zastavíte. Dále pokračujete po stezce Sonnseitenweg („po slunečné straně"), která dostojí svému jménu, až k příkopu Alama, což je jediné místo, kde na 100 m dlouhém úseku musíte kolo vést nebo nést.

Pak už následuje poslední o něco delší, ale mírné stoupání k asi nejhezčí chatě v celé oblasti Techendorfer Alm. Konečně si vychutnáte zasloužený odpočinek a můžete si užívat krajinu a pak i chutné občerstvení s výtečnými domácími produkty.

Tyrkysově modré potoky

Až příliš brzy Petr vyhlásí konec pauzy a je čas na sjezd do údolí. Nenáročná trasa vede po trailech a štěrku k východnímu břehu Weissensee. Přejedeme tyrkysově modrý potok Weissenbach, ve kterém vesele skáčou pstruzi. Brzy potom následuje příjemná chata Fischer Alm, kde si můžete pochutnat na rybě, kterou jste ještě před chvílí viděli nad vodou. Po náročném okruhu máme ale spíš chuť na vydatné korutanské jídlo a tak důstojně uzavřeme vyjížďku v chatě „Hermagorer Bodenalm".

FOTOS: Steinthaler, Weiseensee Information, KW_Groeger

Pokud je to na vás pořád příliš akční, můžete jet po Weissensee hybridní lodí „MS Alpenperle". S kolem se dá vystoupit nebo nastoupit na každé zastávce a mít více možností, kde začínat túry, nebo spojit kolo a jízdu lodí. Když se budete chtít projet po údolí, máte k dispozici dalších 650 km značených MTB tras.

Další tip: na bikery mezi květnem a zářím čeká celá řada událostí u Weissensee – konají se různé bike campy i další akce. Takže: jdeme na to!

Tip na nabídku:

„Jezerní biking" v regionu Weissensee
„Velký jezerní okruh" je lákadlem národního parku.
SLUŽBY V CENĚ:
• 3 x noci a stravování ve zvolené kategorii
• přejezd lodí z východního břehu k mostu (nebo naopak)
• občerstvení na horské chatě podávané na prkénku, včetně nápojů
• jízda lanovkou k trailu Weissensee s převozem kol
• sleva 50 procent na ½ dne zapůjčení elektrokola
• vedená túra na elektrokolech
CENA: OD € 159,– na osobu
(penzion se snídaní)
INFORMACE:
www.weissensee.com/urlaub/pauschalen-kaernten-packages.html