Cestování

Alpská příroda

Alpská příroda

Charakteristická horská a jezerní krajina Bad Kleinkirchheim – Nockberge – Millstätter See nabízí bikerské zážitky, které nenajdete všude: na krásných horských chatách a až 2 400 metrů vysokých vrcholech, při náročných sjezdech na trailech, na panoramatických lesních cestách i pohodových projížďdkács rodinou ...

FOTO: BRM Mathias Praegant/Bad Kleinkirchheim

Zaoblené horské vrcholky, široké alpské pastviny, mezi nimi horská jezera a pár skal. Pohoří Nockberge je výtvor poslední doby ledové a jeho vrcholy nesou překrásná jména – Wöllanernock, Kolmnock, Mirnock a Rosennock. S trochou fantazie si vysoké kopce můžete představit jako chutné noky (=Nocken) v pánvi. V regionu Bad Kleinkirchheim, který místní znají pod zkratkou „BKK", vám zachutná i nabídka pro všechny bikery různého zaměření: „U nás se nacházíte uprostřed bikerského regionu", říká Hannes Nindler, ředitel Bike Hotelu Lindenhof ve Feld am See, sám nadšený biker a osvědčený průvodce. „700 km stezek pro kola a MTB ve všech úrovních obtížnosti, přes 20 propracovaných okruhů s mapami ke stažení a údaji pro GPS, traily, horskými cestami, sjezdy po loukách – chybí vám snad něco?" Ale to ještě nestačí a Hannes to ví. „Tady můžete opravdu zůstat v sedle až ke kříži na vrcholu. Umožňuje to zaoblený tvar našich hor – také proto jim říkáme Nocken." To si chceme hned vyzkoušet a vydáme se na túru s vedoucím místního bike centra Wolfim Krainerem.

Alpská nádhera

Autobusem přejedeme k místu setkání v Bad Kleinkirchheimu a odtud vyjedeme vysoko do pohoří Nockberge. Na cestách s příjemným stoupáním dorazíme přímo ke kříži na vrcholu Wöllanernock ve výšce 2 100 m nad mořem s fantastickým výhledem na Nockberge a sousedící Hohe Tauern, Karawanken a Julische Alpen. Cestu lemují borůvky a brusinky a mezi nimi rostou rododendrony, kozlíky a hořce – je to alpská nádhera, která se nespoutaně rozrůstá na asi 215 kilometrech čtverečních v parku „Biosphärenpark Nockberge". Od kříže na vrcholu vede do údolí hned několik cest. Pohodové lesní cesty, náročné traily a od roku 2018 navíc jeden z nejdelších flow trailů v Alpách. Rozhodneme se pro Rossalm Trail, což je plynulá lesní trasa s úžasnými serpentinami. Našim cílem jsou rustikální chaty na Feldpannalm ve výšce 1 500 metrů; přichází čas na opalování a občerstvení.

FOTOS: BRM Mathias Praegant, Bad Kleinkirchheim Tourismus, M. Steinthaler

Wolfi nám doporučuje svačinu v Almsennerei Klammerhütte: „V údolí jsou to průkopníci ve výrobě sýrů." Sedáme si na lavici v závětří u deštěm a větrem ošlehané chaty a hostinský Klaus nám přináší svůj výtečný horský sýr, k tomu měkký a polotvrdý sýr, dva druhy slaniny, chléb a máslo – vše z vlastní výroby. Na závěr si většina z nás dá štamprličku dobré domácí ovocné pálenky. Jídlo bylo nakonec vydatnější, než jsme měli v plánu – prostě chutnalo skvěle. Teď už ale vzhůru k jezeru po stezce Alter Almweg. Je to přímá úvozová cesta, kterou dříve používali farmáři k převozu dřeva do údolí.

Teď si ji „přivlastnili" bikeři. Lesní cesta plná kořenů je nejprve plynulá, pak ale stále členitější a náročnější. Musíte se dobře soustředit a mít zvládnutou techniku jízdy. Odměnou nám potom je nádherný výhled na jezero Brennsee.

Nemůžeme odjet bez toho, abychom vyzkoušeli teplotu vody ke koupání. Skok do jezera završí naši túru a pak už se vracíme busem zpět do Bad Kleinkirchheimu. Tam nás nové termální lázně St. Kathrein přilákají heslem „termální voda a něco navíc" ...

„Top five" nocken

Jestli chcete zažít Nocken na jeden zátah, pak vám doporučujeme „top five" korutanských Nockbergů. Průvodci ze Sportschule Krainer vás během čtyřdenní túry s různými úrovněmi dovednosti zavedou k pěti vrcholům Goldeck, Mirnock, Wöllaner Nock, Rosennock a Millstätter Alpe.

Etapy obsahují náročné výstupy, ale nabízí také jízdu s panoramatickými výhledy na pastvinách a horských hřebenech, různorodé sjezdy po lesních cestách, traily a downhill. Nocuje se v romantických horských chatách a rustikálním statku. K tomu patří západy slunce, jasné noci plné hvězd, táborák a korutanské speciality.

Když budete mít chuť na nějaký jiný sport, můžete si s kartou „Regionscard" vyzkoušet mnoho různých vodních sportů – plachtění, surfování, kajak, paddleboarding ...

Tip na nabídku:

„Nockbike Total"
Týden all inclusive s flexibilně volitelnými MTB túrami
• Od ochutnávkové túry přes trénink techniky jízdy a jízdy na trailech až po túru na horský vrchol – začátečníci i zkušení bikeři si „Nockbike Total" opravdu vychutnají.
• Cena zahrnuje také každodenní kyvadlovou dopravu a workshop s užitečnými tipy na údržbu a opravu kol.
Zahrnuté služby:
• 7 přenocování/snídaně
• 4 vedené půldenní MTB túry
• 1 vedená celodenní túra, bus, workshop
• karta all inclusive Regionscard s dalšími aktivitami pro bikery a mnoha alternativními nabídkami
CENA: od € 384,– na osobu
INFORMACE: https://www.badkleinkirchheim.org/de/nockbike/