Cestování

Následuj flow

Následuj flow

S více než 900 kilometry značených tras se region Klopeiner See – Südkärnten skvěle hodí pro všechny bikery od začátečníků přes rodiny až po trailové experty. Vrcholem je nejdelší flow country trail v Evropě: vede deset kilometrů dolů z Petzenu...

Je devět hodin a před MTB Center u turistické kanceláře v St.Kanzian am Klopeiner See vítá průvodce Charly Falke své zákazníky na bike túru na Preverniksattel: „Nazdar lidi!" Má pleš a plnovous, několik náušnic a tetování – je „v dobrém slova smyslu jako pěst na oko", říká jeho šéf Daniel Orasche. Ředitel turistického regionu Klopeiner See je dnes také u toho, aby vyzkoušel svůj bezplatný program „SeenFitness". Ten kromě vedených MTB túr zahrnuje také výlety na silničním kole, pěší túry, plavání a paddleboarding.

FOTO: Region Klopeiner See – Südkärnten

A jdeme na to: po jižním břehu směrem k Unterbergu a pak prudce nahoru do lesa. Ti vepředu už vzdychají kvůli téměř 15 procentům stoupání – ale ne dlouho. Túra poté vede přes zvlněná pole a kvetoucí louky k prvnímu trailu. Osm prudkých zatáček, tentokrát strmě dolů. Všichni to zvládnou ve zdraví a k odpočinku se projedeme na hezkých štěrkových cestách s příjemným stoupáním směrem k vrcholům Blasnitzenberg a Oistra. Následuje koncový úsek s tlačením kol na Preverniksattel.

Zábava z jízdy pro všechny

Ve výšce 1 171 m si užíváme výhled. Za námi je Koralm, před námi Steiner Alpen a pod námi se lákavě leskne jezero Klopeiner See – o hodinu později a s 60 kilometry a 1 100 metry převýšení v nohách do něj s řevem skočíme. Sen o teplotě 27 stupňů – lépe už to snad ani nejde...

Další den pak následuje bikerský vrchol. Jede se nahoru na Petzen k jedenáct kilometrů dlouhému „flow country trailu", nejdelšímu v Evropě, který byl už krátce po otevření v roce 2014 vyznamenán „International Mountainbike Bicycling Association" (IMBA) jako nejlepší flow trail na světě.

FOTOS: Region Klopeiner See – Südkärnten/Erwin Haiden/Franz Gerdl

Guru na stavbu trailů Diddie Schneider a MTB legenda Hans „No Way" Rey tento trail na nejvyšší horu jižních Korutan o výšce 2 125 m během jednoho roku vyložili pevným, tzv. makadamovým štěrkem. „Zaručený flow a zábava z jízdy pro každého – ne moc prudký, nikdy nebezpečný ani extrémní", o tom je Hans Rey přesvědčený. Díky pevnému podloží se na trailu jezdí i za deště překvapivě dobře.

Zaručený adrenalin

Flow trail startuje u horní stanice lanovky Petzenbahn a je na tisíci metrech převýšení ve zvlněném terénu protkaný mnoha zatáčkami a několika skoky přes tables. Ty jsou zaoblené a dají se dobře přeskočit. Pro začátečníky ideální. Redaktor časopisu „Bike" Adrian Kaether byl nadšený: „Jedna klopená zatáčka za druhou, až se skoro zatočí hlava – ale v dobrém. Příčné zrychlení a uvolňování adrenalinu zaručeno!“

O kus dál směrem dolů najdete tři cross country trasy s krásnými názvy Beastrica, Pecabear a Leadmountain, každá o délce čtyři kilometry a s 200 metry převýšení. Oddělují se od hlavního trailu a znovu k němu vedou zpátky. Styloví bikeři shredují u dolní stanice přes pumptrack nebo dirt. A pak je tu na ochlazení nedaleké jezero Klopeiner See...

FOTO: Erwin Haiden/ Region Klopeiner See – Südkärnten

Změna místa: naproti východní straně Petzenu na slovinské straně pohoří Karawanken leží singltrekový park Jamnica. Hned dvanáct přírodních tras různých úrovní obtížnosti začíná u „Eko-Hotelu“. Tuto farmu renovovala rodina Struclových. Také tu v průběhu let vybudovali traily v podobě úzkých, často v původním stavu ponechaných pěšin, lesních cest, stezek na loukách nebo štěrkových zatáček, které často otevírají výhled na jihokorutanské Alpy.

Biking v dole

Na závěr našeho MTB výletu nás čeká opravdová lahůdka. Ani ne deset minut autem odtud v obci Mežica mohou odvážní bikeři s důlní lampou a přilbou vjet do bývalého dolu na olovo a zinek. Sedm kilometrů dlouhá stezka vede horou bez většího převýšení kolem starých strojů a materiálu.

FOTOS: Region Klopeiner See – Südkärnten/Erwin Haiden/Franz Gerdl

Motivovaní bikeři se po „túře ve štolách“ nevracejí autobusem, ale „po vlastních“ přes sedlo Luscha zpět ke Klopeiner See – více než 50 km, 1 300 metrů převýšení a několik pěkných trailů. Co je pak na programu v cíli? Přesně tak – koupání!

Tip na nabídku:

„Mountainbike Thrill"
Také mimo flow country trail tvoří region Klopeiner See –Südkärnten se sousedním Slovinskem oblast pro MTB, která bikerům splní všechna přání. Během vedené túry s průvodcem Charlym Falkem a perfektní MTB mapou zažijete v jižních Korutanech nezapomenutelné dny.
SLUŽBY V CENĚ:
• 3 noci podle rezervované kategorie a zvoleného stravování od € 129,– na osobu v dvoulůžkovém pokoji (penzion)
• 1 denní vstup na flow country trail Petzen
• mapy MTB Cross Border
• 1 vedená MTB túra: Úterý: MTB túra / lehká / pro začátečníky, asi 20–30 kilometrů
a 200–400 metrů převýšení
Středa: MTB túra / středně těžká /
asi 30–45 kilometrů a 400–700 metrů převýšení
Čtvrtek: MTB túra / těžká /
asi 60 kilometrů a 1 000-1 300 metrů převýšení
INFORMACE:
www.klopeinersee.at