Cestování

„Seznam úkolů“ pro zimní dovolenou v Korutanech

„Seznam úkolů“ pro zimní dovolenou plnou zážitků v Korutanech 

1. Lyžování

Nezáleží na tom, zda jste začátečníci, věční začátečníci nebo zkušení lyžaři - pokud se rozhodnete lyžovat v Korutanech, přijdete si zde opravdu na své. 31 lyžařských středisek v Korutanech a Východním Tyrolsku s více než 800 kilometry zasněžených a dobře upravených sjezdovek vám zaručí velkou rozmanitost. To vše navíc s jediným skipasem s názvem „TopSkiPass“. O nezapomenutelné chvíle na sněhu se v závislosti na chuti, náladě a náročnosti postarají vysokohorské sjezdovky ležící obklopené třítisícovými vrcholy Alp, ale i široké a pohodlné svahy pro rodiny s dětmi nebo sjezdovky s boulemi a halfpipes. Zapomenout nesmíte ani na netknuté svahy, které představují ideální terén pro milovníky hlubokého sněhu a freeride.

 

2. Skialpové túry

Zajímavou nabídkou zimní sezóny v Korutanech je nockbergský trail, který spojuje pět lyžařských oblastí Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Hodí se pro pohodové příznivce skialpinismu, kteří už mají dostatek zkušeností a dobrou kondici, ale nechtějí mít na trailu vysokohorské úseky. Na každou etapu si naplánujte až šest hodin chůze. Protože jsou zde částečně k dispozici vleky a lanovky, můžete na každé etapě ušetřit několik výškových metrů. Zvláštností je také, že na nockbergském trailu na rozdíl od jiných vícedenních skialpových túr nenocujete na matracích na zemi, ale v kvalitních (wellness) hotelech s výtečnou alpsko-jadranskou kuchyní.

3. Bruslení na zamrzlých jezerech

Povrch některých korutanských jezer v zimě zamrzne a stane se z nich zrcadlově hladké kluziště pod širým nebem, na kterém se to hemží bruslaři, hráči hokeje a metané. V nejjižnější rakouské spolkové zemi se také nachází největší zamrzlá plocha s přírodním ledem v Evropě, na které se v roce 2020 bude konat Holandský okruh 11 měst. Při něm změří síly až 5000 Holanďanů, přičemž královská disciplína měří dokonce přes 200 kilometrů.     

4. Poznejte místní zvyky

Po celé zemi najdete mnoho možností, jak se naladit na Vánoce, třeba na vánočních trzích a adventních akcích u jezer, ve městech i na horách. Katschbergská adventní cesta je výjimečná událost, která se inspiruje původní podobou oslav Vánoc. Na zimní procházce daleko od kýče a konzumu půjdete od jedné pečlivě připravené zastávky ke druhé, přičemž každá z nich se věnuje jinému vánočnímu tématu. Romantikům se bude líbit „advent nad oblaky“ na rozhledně Pyramidenkogel a v bistru Kap 4613 u jezera Millstätter See. Zvláštností v kalendáři zvyků jsou také tzv. Klöckler (klepači) v Gegentalu, potopení vánočního stromku v několika korutanských jezerech i hvězdné zpívání v Heiligenblutu, což je zvyk, který je součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.   

5. Vychutnejte si „magické chvíle“ v přírodě

Už jste slyšeli o „magických chvílích“ v korutanské přírodě? Je to 11 hodnotných zážitkových programů v přírodě po celých Korutanech v doprovodu vyškolených průvodců. Nejen, že se postarají o bezpečný terén a prozradí vám nespočet zajímavostí o místním kraji a jeho obyvatelích, ale postarají se i o vše okolo - převoz, gastronomii a dodatečné vybavení. Nabídka sahá od vycházek při východu slunce přes pozorování zvěře až po zimní objevování vína. Kromě skupinových programů je samozřejmě možné si rezervovat korutanské průvodce Natur Aktiv Guides také na individuální túry.   

 

6. Zimní wellness v termálech a u jezer

Zimní wellness v Korutanech má mnoho podob. Jednu z nejhezčích můžete zažít při návštěvě koupelí u jezera Millstätter See, kde máte i v zimě díky velkoplošným okenním tabulím jedinečné jezerní panorama zalité sluncem na dosah ruky. Po rozsáhlé renovaci byly 2017 otevřeny termální lázně St. Kathrein v Bad Kleinkirchheimu. Nabízí největší vodní plochu a nejdelší zábavnou skluzavku ze všech korutanských termálních lázní, prostorný saunový areál a prostor pro masáže a kosmetiku. Jen tak mimochodem - něco do sebe má i plavání mořských pan v Kärnten Therme a vyhřívané hotelové bazény u Wörthersee, Millstätter See a na Turracher Höhe. Jeden speciální tip pro milovníky přírody - termální pramen Maibachl v lázních Warmbad Villach, který tryská vodu jen po dlouho trvajících srážkách a tání sněhu. 

7. Když se v Korutanech setmí

Zimní dny v Korutanech jsou plné zábavy, dobrodružství a často nových napínavých zkušeností. Když se slunce až do příštího rána schová za horami, nemusí tyto krásné pocity vůbec skončit. Právě naopak. Na jihu Rakouska si na své přijdou i podnikavé „noční sovy“. Třeba během nočního lyžování (např. v Bad Kleinkirchheimu a Nassfeldu) nebo skialpinismu s čelovkou ve středisku Dreiländereck. Na mnoha místech se navíc pořádají túry se sněžnicemi při úplňku (např. Dobratsch) nebo noční sáňkování (např. na Katschbergu, Turrachu a v Innerkremsu). Zcela nové dojmy čekají při „noci hvězd“, lezení na ledu při umělém osvětlení v Heiligenblutu nebo úplňkové proceduře v Kärnten Therme ve Villachu. Na běžecké trase Sonnblick v Heiligenblutu se mohou zapřisáhlí běžkaři dosyta vydovádět také v noci. 

 

8. Chcete vyzkoušet něco nového? Třeba běžky?

Běžkování zlepšuje výdrž, sílu a koordinaci. Navíc napomáhá metabolismu, posiluje imunitní systém a aktivuje spalování tuků. Nemluvě o tom, jaký balzám na duši je pohyb na čerstvém vzduchu. Chcete vyzkoušet něco nového? Běžecké trasy v Korutanech jsou rozprostřené po celé zemi v různých výškových polohách a nabízejí optimální podmínky pro začátečníky i pokročilé, ať už zvolíte Národní park Vysoké Taury, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental nebo Katschberg. Vlastní běžecká centra se nachází ve sportovním areálu Villacher Alpenarena, v místě St. Jakob in Rosental, u Pressegger See v Nassfeldu a u jezera Pirkdorfer See. 

 

9. Romantika na chatách a ochutnávky korutanské alpské kuchyně 

Nedaleko sjezdovek lákají k občerstvení četné chaty. Mnoho z nich své hosty rozmazluje typicky korutanskými pochoutkami. V korutanské alpsko-jadranské kuchyni se spojují čerstvé přísady z jednotlivých regionů, staré kuchařské tradice a nové interpretace a společně tvoří velmi chutný celek. Také víno, mošt a pálenka se v Korutanech často vyrábí po domácku. Jak se sluší na skutečně autentickou kuchyni, jsou to jak nejrůznější oblasti, ale také průběh ročních období, které určují podobu kuchyně. Určitě musíte ochutnat korutanské Käsnudel, ryby od místních producentů, např. korutanské pstruhy nebo siveny, Ritschert, lokální speciality ze zvěřiny, gailtalskou slaninu, Reindling a borovicovou pálenku.

 

10. Zimní Kärnten Card

Od zimní sezóny 2019/2020 bude opět k dispozici zimní výletní karta Kärnten Card. Součástí této skvělé karty jsou známé cíle letních výletů, například lanovky, rozhledna Pyramidenkogel, plazí zoo Happ, Heidi Schneealm Falkert a několik muzeí. Kartu Winter Kärnten Card zakoupíte již od 29 euro.    

Více informací: www.kaerntencard.at