Cestování

Tipy na aktivní dovolenou v Korutanech, na slunečné straně Alp

Příroda byla ke Korutanům ležícím na prosluněném jihu Rakouska štědrá. Uprostřed Alp čeká záplava čistých, až 28°C teplých jezer ke koupání. Najdete tu i hory, které sahají od impozantních třítisícovek až po oblé kopce pohoří Nockberge. Z jejich vrcholků si prohlédnete zemi, která se vyznačuje kulturní pestrostí alpsko-jadranského prostoru, mírným a slunečným podnebím na jižní straně Alp a lidmi, kteří vyzařují radost, upřímnost a pořádnou porci chuti do života. Korutany jsou nejvodnatější spolkovou zemí Rakouska. Najdete v nich 200 jezer, 8000 kilometrů řek, 60 léčivých pramenů a 43 ledovců.

1. Deset jezer na jeden zátah? Umožní vám to cyklistická trasa „Velký korutanský jezerní okruh“. Tento okruh v podobě ležaté osmičky o celkové délce 340 km vznikl jako společný projekt pěti korutanských destinací Millstätter See, Villach - Faaker See - Ossiacher See, Wörthersee, Klopeiner See - Südkärnten a regionu Nassfeld - Pressegger See - Lesachtal - Weißensee. V každém z pěti regionů se nachází hory a jezera všech velikostí a v různé nadmořské výšce. Tvar ležaté osmičky umožňuje libovolné kombinace jednotlivých úseků trasy. Kompletní okruh můžete pojmout jako příjemnou dovolenou na kole pro požitkáře, milovníky přírody, romantiky i aktivní sportovce, kteří po námaze na kole ocení osvěžení v jezerní vodě o teplotě až 28 stupňů. www.cyklo.korutany.com

Foto: Edward Groeger_Kaernten Werbung

2. Projdete pěšky tři země. Nemusíte ujít hned všech 43 etap Alpsko-jadranské stezky (Alpe Adria Trail) od Großglockneru až k Jadranu (750 kilometrů). 21 korutanských etap od úpatí Großglockneru podél ledovců, řek a teplých jezer Vám nabízí nezapomenutelné zážitky na slunečné straně rakouských Alp. Při organizaci cesty (ubytování, převoz zavazadel, tipy na restaurace) vám pomůže rezervační centrum Alpe Adria Trail. Informace: www.alpe-adria-trail.com

Foto: Franz Gerdl

3. Každá zatáčka je zážitek - korutanské panoramatické silnice. Rozmanitý svět korutanských hor můžete prozkoumat také při jízdě autem. Oblasti v okolí silnic Großglockner Hochalpenstraße, Nockalmstraße, Villacher Alpenstraße a Goldeck Panoramastraße jsou nádherná místa, která stojí za výlet. Milovníci přírody a pěší turisté už to dávno vědí. Silnice Großglockner Hochalpenstraße byla otevřena roku 1935. Je to jedna z nejkrásnějších panoramatických silnic v Evropě a dokonce patří k nejnavštěvovanějším pamětihodnostem v Rakousku. Na jejím jižním konci leží známá horolezecká vesnice Heiligenblut, o 16 kilometrů dál se nachází vyhlídka Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Je to ideální místo pro pěší túry, například k ledovci Pasterze nebo po stezce Panoramaweg Kaiserstein ke Swarovského observatoři.

4.  Čtyři denní etapy a 55 kilometrů jako v ráji - to je „Via Paradiso“. Nová pěší trasa „Via Paradiso“ u Millstätter See vás zavede do malebné krajiny s jezery a horami. Můžete se vydat na cestu hned s prvními slunečními paprsky. Jezero Millstätter See je stále na dohled a lze ho pozorovat vždy z jiné perspektivy. Po cestě vás ke koupání zlákají skrytá zákoutí na březích jezera. Příjemné zakončení dne vás čeká na jedné z mnoha teras u jezera, kde si vychutnáte pohled na západ slunce.

Foto: Franz Gerdl

5. Pět výjimečných zážitků u jezer s teplotou vody až 28 °C. Někdy stojí za to podívat se na svět novýma očima. Co tím myslíme? To, že teplá korutanská jezera se nehodí pouze ke koupání. Co třeba vyzkoušet si paddleboarding na Wörthersee? Jestli máte raději klidnější aktivity, možná si zamilujete Wörthersee jako místo, kde se setkávají příznivci jógy z celého světa. Už jste slyšeli o plavbě na voru po Weissensee? Při ní spojíte poznávání jedinečné přírody a místní gastronomie. Romantickou atmosféru navodí pádlování v „Everglades“ na Faaker See nebo vyjížďky na pramici do malebných zálivů na jezeře Millstätter.

Foto: Gerd Steinthaler_Kaernten Werbung

6. Pět hvězdiček nebo raději jednu z mnoha alternativ ubytování v Korutanech? Na výběr máte luxusní hotel, dovolenou na statku, chatku, ubytování v soukromí nebo kempink. Široká škála ubytování v Korutanech vám splní jakékoli přání. K výjimečným nabídkám patří například apartmá v hausbótu na Millstätter See, dům na stromě v Althofenu, bivak u Millstätter See, apartmá se západem slunce u Wörthersee, domky z hlíny u Weissensee nebo novomanželská chata v pohoří Nockberge.

7. Flow Country Trail Bad Kleinkirchheim je unikátní trasa o délce 15 kilometrů. Nejdelší trasa pro horská kola v Evropě se nachází v Bad Kleinkirchheimu. Bikeři mají v Korutanech navíc k dispozici hned 3000 kilometrů oficiálních tras, které procházejí Südkärnten, Gailtalskými a Karnskými Alpami a regionem Villach. Novinkou je biková karta „Flow Trail Card“, která od května do října umožňuje využití více než třiceti flow trailů v šesti bikeparcích (Nassfeld, Weissensee, Turracher Höhe, Bad Kleinkirchheim, Petzen, Koralpe).

Foto:  David Shulthei

8. Expedice na řece o 12 etapách - to je Draupaddelweg. Drau (Dráva) je nejdelší a největší řeka v Korutanech. Vine se nejjižnější rakouskou spolkovou zemí jako zelená stuha. Kromě cyklistů na Drávské cyklostezce (Drauradweg) se na řece objevuje čím dál více nadšených vodáků na kajacích nebo kánoích a také příznivci paddleboardingu. Milovníci vodních sportů na Drávě mohou využít balíčky služeb zahrnující čtyři úseky s celkem 12 etapami. Zpět na počáteční bod jednotlivých úseků se dostanete rychle a snadno díky mobilní kyvadlové přepravě. V oblasti Oberes Drautal jednoduše pojedete vlakem. Pokud chcete, můžete využít kolo nebo vlak na vlastní pěst. Vodácká trasa Draupaddelweg se dá dobře kombinovat s výlety na kole, pěšími túrami, rybařením, návštěvou výletních cílů.     

Foto: Gert Steinthaler_Kaernten Werbung

9.     Nockberge Trail - 5 plus 3 nové denní etapy. První rakouský celoroční trail, který lze rezervovat online. V zimě vás nadchne jako skitúra a v létě jako pěší trasa. Letos k ní přibudou tři nové etapy vedoucí z Bad Kleinkirchheimu do Seebodenu u Millstätter See. K nejzajímavějším místům na dálkové pěší trase o délce 125 kilometrů patří Unesco biosférický park Nockberge, možnost zdolat četné horské vrcholy, pohodlné hotely, pohostinné horské chaty a nespočet překrásných výhledů do dálky.  

10.     Délka 8 kilometrů a plocha 17 kilometrů čtverečních - to je největší ledovec ve Východních Alpách - Pasterze. Při trekingu na ledovci vybaveni mačkami, sedákem a lanem postupujete drsnou ledovcovou krajinou na úpatí nejvyšší hory Rakouska Großglockneru. Od června do září máte možnost vyrazit s certifikovaným horským vůdcem na túru, která vás zaručeně rozehřeje.

Foto: K.Dapra_NPHT

11.  Navštivte zdarma více než stovku pamětihodností! Muzea, horské dráhy, akvaparky, plavba lodí, panoramatické silnice, nabídky volnočasových a zážitkových aktivit - to vše díky Kärnten Card. Karta platí od dubna do října a na týden stojí od 45 euro pro dospělé a od 23 euro pro děti. Podrobný přehled výletních míst najdete na www.kaerntencard.at. Kromě toho v Korutanech můžete uplatnit četné regionální bonusové karty.

Foto: Tine Steinthaler

 www.korutany.com