Cestování

Zimní slunce

Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp

Na jižní straně rakouských Alp je na sjezdovkách obzvlášť slunečno. To je další důvod, proč jsou Korutany jako lyžařská destinace stále oblíbenější, a to především u rodin s dětmi. Prosluněné svahy v kombinaci s pořádnou dávkou jižanské pohostinnosti a kulinářskou tečkou v podobě korutanské alpsko-jadranské kuchyně vytváří dokonalou zimní dovolenou. Samozřejmě, že je možné vydatný sluneční svit zachytit i v číslech. Korutanské lyžařské oblasti v zimních měsících zaznamenávají o 100 hodin slunečního svitu více než destinace ležící na sever od hlavního alpského hřebene. Sluneční svit se měří na zimních slunečních hodinách v Nassfeldu přímo u horní stanice lanovky. Korutany jsou v zimě ta největší prosluněná terasa Alp - je to jedinečný dárek od matky přírody!

Jet s lyžemi na nohách po celý den vstříc slunci - to zažijete například při lyžařské výzvě Stella Ronda na Gerlitzen Alpe v srdci Korutan. V další lyžařské oblasti Turracher Höhe hostům na slunečných místech na sjezdovce podává nápoje komorník. Navíc je na mnoha korutanských chatách zdarma k dispozici opalovací mléko s ochranným faktorem. Když si budete opravdu chtít vychutnat sluneční paprsky na sjezdovce, neměli byste v žádném případě zmeškat Early Morning Skiing. Ve vybraných termínech začíná v areálech Goldeck a Turrach den na lyžích už v půl sedmé ráno. Je to požitek, projíždět v malé skupině první stopy ve sněhu. Při „lyžování před devátou“ (Ski vor 9) 2. ledna a 4./11./20. února 2020 v Bad Kleinkirchheimu vás dokonce bude doprovázet olympijský vítěz Franz Klammer.

Daleko od masového turismu korutanské TOP lyžařské oblasti panují ideální podmínky pro pohodovou zimní dovolenou na sjezdovkách i mimo ně. Provozovatelé vleků se soustředí především na bezpečnost, pohodlí a zasněžení. Moderní a pohodlné lanovky s vyhřívanými sedačkami najdete v Nassfeldu nebo na vrcholu Gerlitzen, náročné sjezdy v Turrachu a na Katschbergu. Nejvýše položené lyžařské areály Korutan, ledovec Mölltal/Ankogel a lyžařská oblast Grossglockner/Heiligenblut uprostřed třítisícovek také zaručují zábavu na sněhu až do jara. Menší korutanské areály Lavanttal a pohoří Nockberge se díky svým přehledným sjezdovkám hodí pro rodinnou dovolenou.

„Jeden za všechny“ - to platí v Korutanech s TOPSKIPasem. Je to univerzální klíč ke všem korutanským a východotyrolským lyžařským areálům. Paralelně k němu jsou k dispozici regionální skipasy s mnoha atraktivními službami v ceně. Je to například kombinovaný vstup do termálních lázní v Bad Kleinkirchheimu nebo rodinné týdny „Ski for free“, které velkým i malým lyžařům umožňují prosluněné zimní zážitky. V závislosti na regionu jsou k dispozici programy „Ski surprise“, akce „Sněhová vločka“, děti za 1 euro/den lyžování, sněhulácká permanentka nebo „děti zdarma“.

Slunečné výhledy na nedotčenou přírodu - skialpinismus na novém trailu
Jedna ze speciálních nabídek v Korutanech je nockbergský trail, který spojuje pět lyžařských oblastí Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Hodí se pro pohodové příznivce skialpinismu, kteří už mají dostatek zkušeností a dobrou kondici, ale nechtějí mít na trailu vysokohorské úseky. Na každou etapu si naplánujte až šest hodin chůze. Protože jsou zde částečně k dispozici vleky a lanovky, můžete na každé etapě ušetřit několik výškových metrů. Zvláštností je také, že na nockbergském trailu na rozdíl od jiných vícedenních skialpových túr nenocujete na matracích na zemi, ale v kvalitních (wellness) hotelech s výtečnou alpsko-jadranskou kuchyní.

Sluncem zalité zimní wellness
Dobrý doplněk ke slunci a lyžování je zimní wellness. Obzvlášť intenzivně pocítíte hřejivé zimní slunce za prosklenými plochami jezerních saun a v koupelích u jezer Millstätter See a Wörthersee. Jen v plavkách si pod širým nebem můžete vychutnat zimní slunce při návštěvě termálních lázní ve Warmbad-Villach a obou termálních lázní v Bad Kleinkirchheimu, Römerbad a St. Kathrein. V St. Kathrein najdete nejen největší vodní plochu a nejdelší zábavní skluzavku všech korutanských termálů, ale i prostorný saunový areál a prostor pro masáže a kosmetiku. U zimního wellness nesmíme zapomenout ani na vyhřívaná hotelová koupaliště u jezer Millstätter See, Wörthersee a Turracher See.

I ta nejkrásnější zima jednou musí skončit. V Korutanech ale předtím dojde k jedné zajímavosti. Během tání sněhu v lázních Warmbad ve Villachu vyvěrá termální pramen Maibachl. Poblíž hlavního pramene se vytvořila dvě jezírka, kde se můžete vykoupat v termální vodě o teplotě až 28°C. Voda má léčivé účinky při kardiovaskulárních onemocněních a osteoporóze. V roce 2005 byl Maibachl prohlášen za přírodní památku.

Slunce, pláž a kempování si většinou spojujeme s létem. V Korutanech tuto zábavu najdete ale i v zimě. Nabídka 18 zimních kempů určitě nadchne milovníky kempování, kteří lační po slunci.