Příběhy

Elan získal dvě ocenění Red Dot Award

11. října 2022

Za dobu téměř 80 let své existence si Elan vydobil uznání jako největší inovátor v oblasti lyžování, který již několikrát výrazně posunul vývoj alpského lyžování. Globálně uznávaná značka z Begunje na Gorenjskem získala za své výrobky více než 300 mezinárodních ocenění. Poroty z celého světa jsou stále ohromeny inovativními technickými řešeními a kvalitou Elanu, stejně jako grafickým designem produktů.

Elan obdržel mezi jinými také 13 ocenění Red Dot, jedny z nejprestižnějších světových cen pro konstrukční řešení spolu s mimořádným úspěchem v oblasti designu. Elan obdržel první cenu Red Dot v roce 2007 a od té doby si vyvinul charakteristický designový jazyk pro své výrobky, který se stále vyznačuje inovacemi, technologickou vyspělostí a samozřejmě promyšleným designem. Společnost vyvinula velmi jasný recept, jak podpořit technologie designem a prezentovat je atraktivním, poutavým a uživatelsky přátelským způsobem, kde grafické prvky podtrhují vše jako celek. Společným prvkem, který spojuje produkty Elan, je skutečnost, že každý nový výrobek přináší něco nového, lepšího a často revolučního, vše se zaměřením na koncového uživatele a jeho nezapomenutelný uživatelský zážitek.

V tomto roce bylo ocenění Red Dot: Product Design 2022 uděleno lyžím Elan Ripstick Tour 104, které jsou společným projektem vývojového týmu Elan a legendárního lyžaře Glena Plakea.Tým začal s řadou Ripstick a dal si za cíl ji odlehčit a dát jí vlastnosti umožňující skitouring při stále zachované vynikající kvalitě jízdy. Ripstick Tour je skvělou volbou pro celodenní skitouringová dobrodružství zahrnující dlouhé výšlapy i sjezdy se vší zábavou plnohodnotných freeridových lyží. Když nese lyžař těžký batoh pro dlouhý pobyt v horách, počítá se každý ušetřený gram na dalším vybavení, takže nízká hmotnost je hlavním faktorem. Ale náročný terén a dlouhé vzdálenosti mohou vystavit lyžaře různým sněhovým podmínkám i při jednom jediném sjezdu. Proto pokročilá konstrukce lyží Ripstick Tour umožní použití v široké škále podmínek. Vývojářský tým začlenil do dřevěného jádra novou technologii Carbon Bridge pro snížení vibrací. Revoluční řešení se skládá z karbonové tyčinky umístěné na svrchní straně lyží pro zvýšení stability, absorpci a tlumení vibrací při zachování nízké hmotnosti. Pro zvýšení stability a lepší držení hran je přidaná 360° hrana pyramidového tvaru umožňující další redukci materiálu a ještě vyšší snížení hmotnosti lyže. Technologie Amphibio se postará o precizní, mimořádnou přilnavost hran a stabilitu za všech sněhových podmínek.“Glen Plake se v posledních několika letech více a více věnoval skitouringu a čas od času nás pobízel, abychom vyvinuli trochu širší touringovou lyži, která bude vhodná pro delší výstupy, ale zároveň si zachová své jízdní vlastnosti a splní požadavky zkušených lyžařů, kteří potřebují stabilitu ve vysokých rychlostech a podporu při technicky náročnějších sjezdech. Úzká spolupráce s vývojářským týmem byla podstatná pro určení perfektní kombinace geometrie, vykrojení a průhybu lyže. V Elanu vždy již od samotného začátku, když je produkt ještě v časné vývojové fázi, zahrnujeme do vývoje výrobku konečného zákazníka. To byl případ také u Glena, který hrál důležitou roli ve vývoji včetně finálního zhodnocení různých funkčních prototypů. U lyží Ripstick Tour byly jízdní vlastnosti prvořadé, protože jsme chtěli ukázat nový pohled na design lyží, kdy forma nekompromisně následuje funkci. Glenův pohled na lyžování se odráží také v grafickém designu lyží. Osvětlil svůj výběr zářivých barev faktem, že nemáme vždy příležitost lyžovat za dobrého počasí a lyže v živých barvách jsou vítanou změnou během takového dne. Jsme výjimečně hrdí, že institut Red Dot ocenil úspěch v oblasti designu a udělil společnosti Elan tuto prestižní designovou cenu,” říká Melanja Korošec, globální ředitelka značky Elan.Red Dot Award pro plachetnici Elan E6
Kromě lyží Ripstick Tour 104 získal Elan cenu Red Dot také pro plachetnici Elan E6. Jedná se již o druhé takové ocenění pro naši divizi Nautic. Plachetnice E6 je se svou délkou více než 14 metrů nejdelším produktem výkonné řady Elan. Do detailu navržená s perfektní směsicí estetiky a funkčnosti od společnosti Pininfarina. Elan E6 je správnou volbou pro opravdové námořníky, kteří zároveň očekávají vysokou úroveň pohodlí a cestovního vybavení pro své přátele a rodinu. Jedná se o spojení italské estetiky, výjimečné námořní architektury a velmi kvalitní kompozitní technologie.