Příběhy

Zlato, stříbro i bronz

Slogan Elanu „Always Good Times“ má vystihovat zábavu při lyžování, příjemné chvíle strávené s přáteli a pozitivní energii. Většina lidí si ho nejspíš spojuje hlavně s rekreačním lyžováním. Nyní už ale bezpečně víme, že stejně dobře může platit i na té nejvyšší úrovni, dokonce i když jsou v sázce olympijské medaile. Tímto „důkazem“ je příhoda z rána před ženským finálovým závodem ve skicrossu na letošní zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu.

Bylo pět ráno a teplota zůstávala hluboko pod nulou. Většina lidí by se pohodlí vyhřáté postele nevzdala ani za nic. Kelsey Serwaová s Brittany Phelanovou se však už v tuto brzkou hodinu společně rozehřívaly na rotopedech v posilovně. Poté se společně vydaly na svah, kde se odehrával závod. Osmifinále, čtvrtfinále, semifinále, finále… Lyže jely jako blesk a Kelsey i Britanny se neustále držely na špici. A to i v té poslední, nejdůležitější jízdě. Chvíli po poledni už měly každá svou vlastní olympijskou medaili: zlato pro Kels, stříbro pro Britt. Děvčata jsou nejlepší kamarádky  už tolik let, že jim na barvě kovu jejich medailí nejspíš ani tolik nezáleželo. Po stříbrné ze Soči bylo ale zlato z Koreje pro Kelsey dalším logickým milníkem. „Pořád ještě nemůžu uvěřit, že se to doopravdy stalo. Všechno vyšlo úplně dokonale. Trenéři odvedli skvělou práci a lyže od Elanu jely jako s raketovým pohonem. Nejlepší ale bylo potkat se na pódiu s Brittany, která je dlouhá léta mojí nejlepší kamarádkou. Z její medaile mám stejnou radost jako z té své,“ prozradila nám Kelsey během své návštěvy v Begunje. Její triumf činí ještě působivějším fakt, že kvůli zranění musela vynechat skoro celou sezónu 2016/2017.

 „Byl to nejlepší den mého života. Před třemi lety jsem přešla od klasického alpského lyžování ke skicrossu – a teď mám stříbrnou olympijskou medaili. A moje kamarádka Kelsey zlatou. Vždycky spolu trénujeme, pomáháme si a vzájemně se podporujeme, když se jedné z nás něco nedaří. I proto na ten okamžik nikdy nezapomenu. Zapomenout ale nesmím ani na lyže, které se o medaili zasloužily taky. Elan dělá ty nejrychlejší lyže na  světě. Pro lyžaře je naprosto zásadní, aby svému vybavení stoprocentně důvěřoval, jinak nikdy nemůže jet naplno. A já lyžím od Elanu věřím na sto procent,“ říká s úsměvem Brittany Phelanová. 

Jen dva dny před závodem žen si slávy užil také jejich týmový kolega Brady Leman. „V Soči mi medaile utekla jen o vlásek. Nezbylo mi než další čtyři roky tvrdě makat a trpělivě čekat na další šanci. Olympijské zlato je něco neuvěřitelného. Moc dobře ale vím, že tento úspěch není jenom moje zásluha – velkou zásluhu na tom měly i lyže Elan,“ vysvětluje dvaatřicetiletý Kanaďan z Calgary, mimo jiné také vítěz X-Games. 

Olympijská medailová sada by však nebyla kompletní bez bronzu. O doplnění olympijské sbírky Elanu se zasloužil ruský závodník Sergej Ridzik. Jakým jiným sloganem bychom popsali kvartet olympijských medailí než „Always Good Times”?