Názory odborníků

Peltonen Nanogrip

Běžky Nanogrip - malý zázrak z Finska

Shrnutí dlouhodobého testování – recenze

 

Nejběžnější běžka s Nanogrip technologií je celodřevěná běžka s laminátovými vrstvami a sintrovanou skluznicí. Tyto běžky vyrábí firma Peltonen pod názvem Astra. S technologií Nanogrip mají tyto běžky různé názvy. Peltonen Nanogrip Astra, Peltonen Facile, Peltonen Moveo, Peltonen Accent. Všechny tyto běžky jsou stejné, jen mají jiný design a název.

Technologie Nanogrip – speciální nástřik na skluznici. Pracuje s vodou, která se při jízdě vytváří pod skluznicí. Když se lyže pohybuje, má malé tření, když se zastaví, má velké tření. V současné době se jedná o druhou generaci nástřiku Nanogrip. Výrobce garantuje stejnou funkčnost pro ujetí nejméně 4000 km. Obnova Nanogrip nástřiku je možná, ale nedělá se to z důvodu velké finanční náročnosti dopravy do Finska, a nejistoty, že lyže po 4000 km budou ještě v pořádku.

Co od lyží s Nanogrip technologií očekávat?

Běžky, které není nutno mazat ani skluznými ani odrazovými vosky.

Běžky, které můžete mazat stoupacími vosky.

Cca v 90 % podmínek běžky pěkně jedou i mají dobrý tutový odraz.

Údržba běžek je minimální, ale něco přeci jen vhodné/nutné je.

Na skluznici se zachycují nečistoty ze stopy. Převážně sjeté vosky z mazaných lyží. Ty se projevují zpomalením běžek. Na skluznici se objeví malé lesklé flíčky. Tyto flíčky je třeba očistit smývačem na vosky.

Pokud sněží za vysoké vlhkosti, nebo je vlhký sníh pod čerstvým, může na skluznici namrzat sníh – lepit se, nebo vzniknout tenká vrstva ledu na celé skluznici. V prvním případě běžka drhne, v e druhém naopak podkluzuje, nejde se z ní odrazit. Oba tyto nepříznivé efekty omezíte ošetřením skluznice přípravkem proti namrzání. Ten nanesete na celou suchou skluznici před jízdou a necháte zaschnout. Efekt omezení namrzání vydrží 5-10 km. V případě, že nebylo třeba využití přípravku, nemá aplikace vliv na kvalitu odrazu, ale zlepší skluz.

Při nízkých teplotách se zhoršuje kvalita odrazu. Již při -10°C může být odraz horší. Při teplotách kolem -20°C je odraz prakticky nulový. Toto lze vyřešit namazáním stoupacího vosku do stoupací komory. Obvykle modrý tuhý vosk. Po oteplení je vhodné zbylý stoupací vosk ze skluznice odstranit smývačem na vosky. (nepoužívejte ředidla ani benzín, mohli byste si poškodit skluznici)

Prvních cca 5 km provozu je třeba lyže zajet. Jedou o něco pomaleji než zajeté běžky.

Co je třeba dál dodržovat, aby Vám běžky dobře fungovaly:

Před použitím, je třeba nechat běžky tepelně vyrovnat s teplotou sněhu. (Např. při vyndání z auta, či chalupy je třeba nechat chvíli běžky venku aby vychladly)

Vyvarujte se namočení skluznice při jízdě.

Při přerušení jízdy, nebo ukončení, vždy skluznici očistěte od sněhu, aby do dalšího použití uschla.

Lze na běžkách bruslit?

Ano lze. Jako na jediných nemazacích běžkách není s občasným bruslením problém. Za podmínek, kdy běžky jedou dobře, je bruslení stejné, jako na nemazaných mazacích běžkách s klasickou výbavou. Když jsou podmínky, že Nanogrip jede pomaleji, je bruslení větší dřina. S bruslením s bruslící výbavou a bruslícími běžkami se to srovnat nedá, ale pokud si chcete kousek při klasickém výletě zabruslit, tak to jde. Nezadrhávají jako šupinky či skin.

 

Jiří Štastný, majitel sportovního obchodu Vodák Sport, www.vodak-sport.cz