Sportovní zboží

Skládací lyže Elan Ibex Tactix

Skládací lyže Elan Ibex Tactix

V historii se objevilo více pokusů o výrobu skládacích lyží, které bude možno složit uprostřed, na polovinu své délky. Ale všechny tyto pokusy z mnoha různých důvodů selhaly. Vyrobit lyže, které se složí tak, aniž by ztratily něco ze svých základních charakteristik, byl nadlidský úkol. Teď už to neplatí.

Od úplného počátku projektu spolupracoval Elan s Davo Karničarem, jedním z nejlepších alpinistů a extrémních lyžařů, prvním mužem, který sjel z vrcholu Mount Everest na lyžích. „Musím přiznat, že jsem byl nejdříve velmi skeptický v tom, aby se na těchto lyžích dalo lyžovat bezpečně a efektivně stejně jako na normálních lyžích. Ale moje obavy brzy zmizely. Byl jsem naprosto překvapený, jak efektní a bezpečné tyto lyže jsou.“

Proč by lyžař měl potřebovat skládací lyže?

Davo Karničar je tou nejpovolanější osobou, která může zodpovědět tuto otázku.

„Cílem u skládací lyže je její složení. Složené lyže připoutané k batohu dovolují mnohem vyšší manévrovatelnost během nestabilního stoupání na kopec. Nic, co by mohlo lezci překážet, neční nad hlavou ani pod pasem. Skládací lyže rovněž usnadňují lezení, které vyžaduje použití cepínů, protože ruce mohou nad hlavou pracovat bez omezení. To výrazně zvyšuje bezpečnost. Skládací lyže jsou výhodou také při sjezdu, především v okamžiku, kdy z různých důvodů musíte lyže sundat. Klasické lyže připoutané k batohu mají tendenci se zachycovat za skalní výstupky a kořeny, dokonce i svah může být překážkou. Se skládacími lyžemi máte tyto potíže okamžitě vyřešeny.“

Lyže musí samozřejmě plnit svou hlavní funkci – umět lyžovat.

„Skládací lyže fungují v tomto výborně, navzdory své nepatrně vyšší hmotnosti. Základní destička pod lyžařskou botou je navíc výborně vymyšlena. Zpevňuje lyži a dovoluje jí vyšší aktivitu. Na těchto lyžích se cítím o mnoho bezpečněji, pokračuje Karničar, který vyzkoušel skládací lyže na několika šestitisícových vrcholech. Zároveň má v úmyslu použít tyto lyže v blízké době i na několika svých dalších náročných skialpinistických projektech.

Lyže Ibex Tactix jsou v nabídce v rekreační a vojenské verzi. Disponují speciální karbonovou podložkou, která se otáčí o 180º. Díky ní vám složení a rozložení lyží zabere průměrně 20 vteřin. Rozložené lyže mají délku 163 cm, složené 90 cm. Umožňují mnohem jednodušší, efektivnější a bezpečnější pohyb v zimním terénu.

 

www.elanskis.com