Zprávy

Česká fotbalová reprezentace má nové dresy

17. listopadu

Česká fotbalová reprezentace bude mít v následujících dvou letech nové dresy pro venkovní zápasy. Globální sportovní společnost Puma pro ni vyrobila sadu v zelené barvě. Revoluční změna odkazuje na ambice, odvahu a dravost, ale obsahuje také výrazné české odkazy. Hlavní variantou zůstane tradiční červená sada dresů, která bude představena na jaře.

Národní tým nastoupí v zelených dresech už v posledním zápase kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020 v Bulharsku. „Myšlenka vzniku nové venkovní sady dresů vznikla přibližně před dvěma lety a už tehdy jsme počítali s tím, že reakce fanoušků budou hodně bouřlivé. Už jen proto, že zelená není českou tradiční barvou. A vlastně je to tak trochu i naším cílem. Chceme vyvolat emoce a změny se nebojíme. Nové dresy působí odvážně, ambiciózně, svěže a dravě – což jsou přesně atributy, které pasují na současný český tým, procházející v posledních letech generační obměnou. Proto věřím, že toto zdánlivě nečekané spojení bude fungovat,“ uvedl předseda Fotbalové asociace České republiky Martin Malík.

Utkání proti Bulharsku se hraje dnes,  v neděli 17. listopadu. Třicet let od sametové revoluce tedy národní tým oslaví v revolučních dresech. I když se nedrží tradičních českých barev, obsahují hned několik výrazných českých odkazů. Vzor na dresu je moderním zobrazením struktury lipového listu, stejně jako je barva inspirována odstínem mladých lipových listů. „U domácích dresů se držíme tradice, ale u variant pro zápasy mimo domácí půdu jsme se vydali novým směrem, více experimentujeme. Stejně jako například Italové s novými zelenými dresy a Švýcaři s růžovými. Hlavním cílem PUMA však stále zůstává zachování odkazu k dané zemi. U českých dresů je tímto odkazem lipový list. Je příznačné, že právě dresy inspirované lípou, která nám připomíná národní svobodu, budou poprvé hráči oblékat právě v den výročí 30 let od sametové revoluce,“ řekl Jan Sochor, generální ředitel PUMA pro východní Evropu.

V nových dresech bude česká reprezentace hrát na hřištích soupeřů, pokud okolnosti nedovolí nastoupit v červené sadě. Ta nadále zůstane hlavní variantou a její novou podobu, která naopak tradiční barvy ctít bude, představí národní tým a PUMA na jaře.

Národní tým bude v zelených dresech nastupovat na mistrovství Evropy 2020, pokud na něj postoupí. Stejně tak následně v Lize národů na podzim 2020 i v kvalifikaci mistrovství světa, tedy během celého roku 2021. První volbou pro zelenou sadu jsou trenýrky a stulpny ve stejné barvě. Pokud by kvůli soupeři taková varianta použít nešla, budou trenýrky a stulpny černé.

Nové venkovní dresy bude možné zakoupit ve vybraných fotbalových prodejnách české reprezentace, v prodejně Puma concept store v Palladiu a na puma.com.