Zprávy

Český hokej vydělal na mistrovství více, než se čekalo

Zisk pro Český svaz ledního hokeje (ČSLH) z letošního světového šampionátu v Praze a Ostravě podle předběžných neauditovaných údajů dosáhl 450 milionů korun před zdaněním. „Finanční výsledek několikanásobně překonal původní představy a očekávání,“ uvedl v tiskové zprávě předseda organizačního výboru a prezident svazu Tomáš Král.

Náklady na pořádání vrcholného hokejového turnaje činily přibližně 600 milionů.

Příjmy z prodeje vstupenek, marketingu, podpory z veřejných zdrojů a části cateringu překročily miliardu korun. Právě částka z prodeje lístků je nejvýraznější položkou. Letošní mistrovství světa stanovilo nový divácký rekord - na zápasy přišlo 741 690 diváků. „Myslím, že se nám podařilo dobře nastavit ceny vstupenek a chci poděkovat v první řadě fanouškům, kteří dokázali, že jsme hokejová země. Jestliže se podle řady odborníků jednalo o nejlépe připravený šampionát v historii, z našeho pohledu šlo jednoznačně o ekonomicky nejúspěšnější šampionát, který jsme pořádali,“ pochvaluje si Král.

Hokejový svaz navíc pochopitelně není jediný, který na mistrovství světa vydělal. Více než 1,3 miliardy korun získaly veřejné rozpočty - státní, krajské či obecní. „Veřejné rozpočty podpořily šampionát částkou zhruba 160 miliónů korun, na daních a pojištění získaly osmkrát tolik,“ upřesnil Král. „Mistrovství potvrdilo, že podpora podobných akcí se při důsledné kontrole nákladů, dobrém marketingu a rozumně nastavených cenách veřejným rozpočtům vyplatí.“

Vedení svazu chce pomocí vydělaných prostředků podpořit mládež na reprezentační i klubové úrovni. V polovině června představitelé svazu prezentovali, že výdaje na mládežnický hokej vzrostly ze 47 milionů v roce 2009 na 85 milionů korun v loňském roce. V příštích letech by tedy objem peněz mohl být ještě větší.

Příští světový šampionát v hokeji možná Česko uspořádá dříve, než se původně plánovalo. Ideální by podle Krále byl rok 2023. Pomohou k tomu i pozitivní hospodářské výsledky.

Zdroj: idnes.cz