Zprávy

dTest: Právo na sjezdovce

7. ledna 2022

Ačkoliv si letos pořádná sněhová nadílka dává načas, mnoho lyžařů se jistě nemůže dočkat krásného horského prostředí a opojného pocitu rychlosti při jízdě na prudkých sjezdovkách. Sjezdové lyžování bezpochyby patří k nebezpečným kratochvílím, a proto je třeba při něm dodržovat určitá základní pravidla. Vedle tradičních zdrojů nebezpečí je třeba v lyžařských střediscích počítat i s rizikem šíření nákazy koronavirem, a s tím souvisejícími protiepidemickými opatřeními. Víte, jaká nebezpečí na vás na sjezdovce mohou číhat? A jaká pravidla či opatření je třeba dodržovat?

Kdo se chce vydat v současné chvíli na hory, musí v první řadě počítat s nutností prokázat při nákupu skipasu svou bezinfekčnost. To lze podle platných opatření zejména dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělaném onemocnění Covid -19 v posledních 180 dnech. V případě dětí od 12 do 18 let a ve výjimečných případech, které si však musí lyžař sám dopředu ověřit, lze výše uvedené nahradit negativním PCR testem, nikoliv starším než 72 hodin. Mladší děti bezinfekčnost prokazovat nemusí. I v zahraničí platí v zásadě totožná opatření, navrch je však nutné nosit respirátor v uzavřených kabinkách lanovek.

Proběhl-li nákup skipasu úspěšně a Vy se zrovna chystáte rozjet z kopce dolů, je třeba mít na paměti, že se na Vaši jízdu vztahuje řada pravidel. Ačkoliv na rozdíl od mnoha alpských zemí český právní řád neobsahuje obecně závazný předpis ohledně lyžařského provozu, každý lyžař by měl dodržovat pravidla pro chování na sjezdových tratích Mezinárodní lyžařské federace (FIS), která jsou mezinárodně uznávána. „Nedodržení pravidel FIS může představovat porušení obecné prevenční povinnosti a může mít v případě nehody za následek vznik právní odpovědnosti,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „S pravidly FIS by se měl seznámit každý lyžař.“ Tato pravidla lze nalézt například zde.

Povinnosti mají lyžaři i provozovatelé zimních areálů. „Povinností lyžaře je přizpůsobení rychlosti a způsobu jízdy svým schopnostem a zkušenostem a celkové situaci na místě, aby měl možnost včas a v dostatečné vzdálenosti reagovat i na nenadálou překážku v jízdě,“ připomíná Eduarda Hekšová. Provozovatelé areálů zase musí plnit povinnosti stanovené v zvláštní české technické normě. „Lyžaři si musí uvědomit, že obvyklá nebezpečí nevyžadují ze strany provozovatele lyžařského areálu žádná zvláštní opatření. S těmito riziky se musí totiž lyžař vypořádat sám a přizpůsobit jim své lyžařské schopnosti a způsob jízdy,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Technická norma provozovateli lyžařského areálu ukládá povinnost označit varovnými znaky atypická nebezpečí podle jejich druhu či instalovat bezpečnostní prvky či je odstranit. Někdy není možné nebezpečí odstranit ani zabezpečit, a pak musí být sjezdová trať uzavřena.

Lyžaři nesmí zapomínat ani na helmy či další bezpečnostní prvky lyžařské výbavy. Byť povinnost používat lyžařskou helmu pro děti do 15 let není v tuzemsku stanovena zákonem, mohou mít zimní areály tuto povinnost obsaženu ve svých provozních podmínkách. Pokud dítě nemá helmu, může ho v takovém případě provozovatel vykázat ze sjezdovky. V některých zahraničních destinacích tato povinnost platí pro všechny lyžaře. „Chystáte-li se na lyže do zahraničí, nezapomínejte na cestovní pojištění správně nastavené pro zimní sporty,“ připomíná Eduarda Hekšová a uzavírá: „Na horách v Itálii je pojištění odpovědnosti lyžaře dokonce stanoveno jako nová obecná povinnost.“

Zdroj: dTest