Zprávy

FIFA pozastavila členství Kuvajtu

 

Mezinárodní fotbalová federace FIFA pozastavila na neurčito členství Kuvajtské fotbalové asociaci (KFA). Na rozdíl od suspendací funkcionářů z posledních dnů tentokrát nešlo o podezření z korupce, ale o vměšování státní politiky do chodu sportovní organizace. „Suspendace bude zrušena teprve tehdy, až budou KFA a její členové (kluby) moci vykonávat své aktivity a povinnosti nezávisle,“ uvádí se v oficiálním prohlášení FIFA. To si vyžaduje změnu zákona o sportu, která ale nebyla ve stanovené lhůtě provedena.

V polovině října FIFA odvolala celý výkonný výbor FAT a na jeho místo dosadila takzvanou „normalizační komisi“, která má dohlédnout na volby nového výkonného výboru. Ty se musejí uskutečnit nejpozději do 16. února. Kvůli podezření z korupce pozastavila etická komise FIFA v posledních dnech výkon funkce několika činovníkům.

FIFA zasáhla i do chodu Thajské fotbalové asociace (FAT), jejíhož předsedu Worawiho Makudiho etická komise suspendovala na 90 dní.

Tříměsíční suspendace platí v současnosti vedle Makudiho i pro prezidenta FIFA Seppa Blattera, předsedu evropské fotbalové unie UEFA Michela Platiniho a bývalého generálního sekretáře FIFA Jéromea Valckeho. Někdejší místopředseda FIFA Čong Mong-jun a bývalý jihoafrický funkcionář Lindile Kika nesmějí být činní ve fotbalovém prostředí šest let.

Zdroj: sport.lidovky.cz