Zprávy

Harrachov sbírá peníze na opravu skokanských můstků

Skokanský areál v Harrachově má pět středních a velkých můstků, žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není. Velký můstek s kritickým bodem K-120 je uzavřený už přes deset let a "mamut" K-180 od roku 2014. Liberecký kraj už uvolnil peníze na zpracování studií, které by měly ukázat, jak nákladná obnova areálu bude. Předběžně se ale odhaduje, že přijde na půl miliardy korun.

Před sto lety stál v Harrachově první skokanský můstek. Areál v minulosti hostil 37 závodů světového poháru a sedmkrát se zde skákalo o tituly mistrů světa. Dnes jsou můstky uzavřené. Hvězdy skokanského sportu se s tím ale nechtějí smířit. Sbírku Zachraňme skokanské můstky podpořili třeba Dalibor Motejlek, Jakub Janda, Pavel Ploc a také polská legenda Adam Malysz.

Hlavním cílem je umožnit na můstcích, které jsou od loňského května kvůli havarijnímu stavu pro sportovce uzavřené, především trénink mládeže a také pořádat závody. Místní nadšenci organizují finanční sbírku, která má pomoct malým můstkům. Zatím se vybralo přes 230 000 korun.

"Jde nám o opravu a znovuzprovoznění toho malého areálu, nejde nám o rekonstrukci mamutího můstku, o to by se měl opravdu postarat stát," řekl Stanislav Slavík z Lyžařského a turistického Bucharova klubu Harrachov. Na opravu a provoz po dobu minimálně dvou sezon by podle něj bylo třeba tří až pěti milionů korun. "Určitě bude chvíli trvat, než se to začne rekonstruovat. Hlavní částka je na provoz, aby ty můstky mohly fungovat, je třeba energie, je potřeba to upravovat rolbama, jsou potřeba lidi, kteří stopu upraví, a také chlazená stopa," dodal. Peníze, které se zatím vybraly, podle něj už umožnily zkontrolovat lana vleku a koncem srpna začnou práce na opravě bočního ochranného bednění můstku K70.

Provoz harrachovského skokanského areálu, který slouží jako tréninkové centrum, byl zastaven loni v květnu. Podle odborného posudku jsou v havarijním stavu konstrukce můstku K-90, nájezd můstku K-40, věž trenérů a vlek. Musely být uzavřeny, pod nájezdy hrozilo nebezpečí kvůli odpadávání zkorodovaných částí konstrukce. Podle posudku jsou stavby na konci životnosti a záchrana některých z nich je ekonomicky nesmyslná. Podle Slavíka přesto chtějí v Harrachově udělat vše pro to, aby se na můstcích dalo už v letošní zimní sezoně znovu skákat.

Do sbírky na záchranu můstků se zapojili i Poláci. Stejně jako Harrachov se partnerem sbírky stala také nedaleká polská Sklářská Poreba. Polští fanoušci skoků mají možnost přispět i na transparentní účet sbírky. Její tváří se stal vedle českých skokanů Pavla Ploce, Dalibora Motejlka a Jakuba Jandy také Adam Malysz."Zažil jsem tu své nejlepší chvíle," řekl Malysz. "To, jak dnes můstky v Harrachově vypadají, je smutné a je třeba udělat vše pro jejich záchranu," dodal. Můstky by pak v budoucnu mohly sloužit i k tréninkům polských sportovců a umožnilo by to pořádat společné závody. „Jeden důvod je, že je to moje srdcová záležitost, protože jsem tu skákal. A druhý důvod je, že můstky vypadají jako po válce. Skočil jsem zde svůj rekord, rekord můstku. Harrachov je pro mě jako domov,“ okomentoval situaci kolem stavu můstků Adam Malysz, čtyřnásobný mistr světa i vítěz Světového poháru.

Iniciátoři sbírky, za podpory legend věří, že skoky na lyžích budou znovu národním sportem. První vybrané prostředky budou investovány do opravy malých můstků. „Trpí mládež, protože nemá kde trénovat. Fungují tady můstky pro děti, ale to je tak do deseti let a potom, když už kluci přecházejí do dorostu, tak už nemají kde tady v Harrachově trénovat a skákat. Hlavní účel této sbírky je, aby talentovaná mládež, hlavně dorost, měl v zimě kde trénovat a kde závodit,“ řekl Pavel Ploc.

 „1,5 milionu korun nám může zabezpečit to, že žáci a junioři budou mít kde v zimě trénovat,“ dodal Jakub Janda, historicky první český vítěz Světového poháru a od loňského dubna předseda úseku skoku na lyžích v rámci Svazu lyžařů České republiky. „Věřím, že v roce 2024 se tady sejdeme pod harrachovským mamutem a bude tady mistrovství světa v letech na lyžích,“ poodhalil Jakub Janda své přání směrem k budoucnosti skokanského areálu.

Zdroj: ceskatelevize.cz, irozhlas.cz