Zprávy

Je to všechno o lidech a dobré energii

Foto: Jernej Leskovar

6. října 2023

Z Leona Korošece vyzařuje mládí, svěžest a dynamika.  Zároveň ve svém věku pouhých 48 let už má více než 20 let zkušeností v lyžařském průmyslu. Je těžké si představit vhodnější profil lídra divize zimních sportů. Leon Korošec disponuje jedinečnou kombinací vlastností, které mu umožňují úspěšně pokračovat a vést lyžařský příběh společnosti Elan již mnoho let. Je to místní rodák z Gorenjska, ale zároveň člověk ze světa. Je přírodovědcem i sociologem. Je byznysmenem s velkým množství empatie a citlivosti vůči zaměstnancům, životnímu prostředí a společnosti. Je intelektuál a sportovec, který ví, jak si vážit momentů v přírodě, kde nabírá energii pro své četné profesionální výzvy. 

Jak důležité je, že jako člověk v čele společnosti Elan jste osobně také lyžařským nadšencem?

Myslím, že je důležité pro lidi, kteří pracují pro značku vyrábějící sportovní zboží, aby měli osobní vztah ke sportu. Samozřejmě to platí i pro mě. Nemusíte být bývalý závodník, ale nějakým způsobem být zapojený do sportu je dobré. V Elanu máme několik zajímavých příkladů, kdy jsou někteří z našich zaměstnanců spojeni se sportem na velmi vysoké úrovni, ať je to závodně, nebo jako experti či ve vzdělávacím sektoru. 

Vzhledem k tomu, že pocházíte ze slovinského Tržiče, určitě jste lyžoval již od dětství?

Ano samozřejmě. Moji rodiče mi nasadili lyže, už když jsem byl velmi malý. A už tehdy byla škola zaměřena tímto směrem a byla nám vštěpována láska ke sportu, lyžování a přírodě. Lyžařské školy a školy v přírodě byly bezpochyby jedny z nejlepších týdnů mého života a vidím to i u svých dětí. Byl bych rád, kdyby to školské systémy v Evropě podporovaly i nadále.

Kolik lyžařských dní absolvujete v jedné lyžařské sezóně?

Za posledních několik let bych si dal ve škole známku dvojku. Mám relativně málo plných lyžařských dnů, ale na druhou stranu mám poměrně dost pracovních povinností na svazích. To všechno dává dohromady asi dobrých třicet dní.

Jaký je váš oblíbený lyžařský areál?

Nemám jeden oblíbený, ale mám svou top pětku. A ačkoli pocházím z Tržiče, rád jezdím na Vogel, který nabízí fantastické scenérie vysokých hor a taky skvělé možnosti skitouringu a freeridového lyžování. Vzpomínám si, že jsem šel sjezdovkou Žagarjev graben směrem do areálu ještě před rozedněním. Nejprve jsem sotva viděl světla na horizontu, ale pak jsem se ocitl v naprosté tmě a tichu. Znáte to rčení, že nejtemnější hodina přichází před svítáním. Hlavou se mi začaly honit myšlenky na medvědy a vlky, ale pak se začalo rozednívat a první sluneční paprsky nad kopci byly tou nejlepší možnou odměnou za vytrvalost.

Kromě Vogelu rád jezdím do Dolomit, v podstatě kdekoliv v širší oblasti Sella Ronda je krásně a jejich kuchyně je vynikající. Z obchodního hlediska je celá oblast Dolomit také velmi dobrým příkladem soudržného rozvoje destinace a spolupráce všech zúčastněných stran - lyžařských středisek, ubytování, dopravy atd. 

Nedávno jsem cestoval do Japonska a Hokkaidó je "ideální" freeridová destinace, protože tam neustále sněží a z hlediska života je to naprostý kontrast k Tokiu. Těžko jinde najdete tak nedotčené a venkovské oblasti.

V USA mám opravdu rád Vail. Tento výběr se může zdát trochu jako klišé, ale všechna tři střediska v okolí jako jsou Breckenridge, Copper Mountain a Beaver Creek nabízejí mimořádné lyžařské zážitky ve vysoké nadmořské výšce. 

Na víkendové cesty rádi jezdíme do rakouského Obertauernu. Je tam skvělý sníh a rozmanité terény. 

Jak se udržujete fit?

Považuju to za velmi důležité a dělám různé formy funkčního cvičení. Ale přednost dávám tomu, když můžu vyrazit do přírody. V zimě docela dost lyžuju, víc skialpy než sjezd. Často vyrážím na túry, které jsou spíše jako aerobní forma cvičení. To je krása lyžování v dnešní době, že každý si najde to svoje.

Vyrůstal jste v době, kdy značka Elan měla pro Slovince silný symbolický význam. Jak jste vnímal značku Elan jako dítě a teenager?

Mám velmi živé vzpomínky na chvíle, kdy jsme šli s rodiči do obchodu Elan v Begunje koupit lyže. V polovině 80. let jsem byl samozřejmě fascinován úspěchy Bojana Križaje, Mateje Sveta a Ingemara Stenmarka. Jako rodáka z Tržiče mě zaujal zejména Bojan, který byl v té době superhvězdou.

 Živě si také vzpomínám na první monoblokové lyže MBX od firmy Elan. Tehdy jsem dostával stipendium pro nadané děti a lyže stály šest měsíčních příspěvků. To mě ale nemohlo odradit od jejich koupě. Se spolužákem Jurem jsme si je šli koupit do obchodu v Begunje. Moje byly dlouhé 203 centimetrů a jeho 207 centimetrů. Měl bych se podívat do archivu vývojového oddělení, jestli jsem ty délky trefil správně:-).

Jaké to bylo setkat se jako zaměstnanec společnosti Elan s legendárními lyžaři, jako jsou Bojan Križaj a Ingemar Stenmark, které jste jako dítě a teenager sledoval v televizi?

Lhal bych, kdybych řekl, že jsem nebyl poctěn. Zpočátku jsem byl z těchto setkání dost nervózní. Ale oba na mě zapůsobili ještě víc, když jsem je mohl poznat trochu víc. Navzdory všem svým fantastickým úspěchům vždy zůstávali nohama pevně na zemi. Na oslavu 70. výročí založení společnosti Elan jsme se vydali za Ingemarem do Švédska. Přijel pro nás na letiště, odvezl nás do svého domu a přivítal nás s největší pohostinností a laskavostí. Je to v podstatě prostý a opravdový člověk a skutečný příklad toho, jak navzdory slávě zůstat oběma nohama pevně na zemi. Klobouk dolů.

Napadlo vás někdy dříve, že byste chtěl jednou pracovat pro Elan?

Ne, nikdy jsem o tom nepřemýšlel, ani jsem o tom nesnil. Do společnosti Elan jsem nastoupil v roce 2001 poté, co jsem v novinách Delo uviděl inzerát na pozici obchodního manažera. Musel jsem si o pár dní zkrátit dovolenou, abych mohl jít na pohovor, a nakonec jsem tu práci dostal. To nebyl zrovna velkolepý začátek, že?

Již osm desetiletí si Elan drží pověst inovátora, který mění lyžování. Proč si myslíte, že je duch inovací v malém městečku, jako je Begunje na Gorenjsku, tak silný?

Jednou jsem slyšel moudrou věc, která hovoří o důležitosti prvního kroku při zakládání podniku. Právě ten dává tu základní vizi a směr, který slouží jako vodítko do budoucna. Je to semínko, které zůstane v jádru podniku padesát nebo sto let. Přesně to se stalo v případě společnosti Elan. Rudi Finžgar měl velmi jasnou vizi, a proto uspěl navzdory velmi nepříznivé době bezprostředně po druhé světové válce. Celý národ myslel pouze na obnovu zničené země a výroba lyží se zdála být tou nejméně podstatnou věcí na světě. Ale vize, nápad a vášeň byly nezastavitelné. A tak v září 1945 přišel velký den. Tehdy pronesl svou legendární větu: "Kdo může myslet na spánek, na peníze? Svět na mě čeká. A na Elan." A tak se zrodilo družstvo na výrobu sportovního vybavení s názvem Elan.

Rudi Finžgar byl člověk, který se nikdy nezastavil, stále hledal a podporoval nové nápady. Říká se, že se jednou procházel po polích obklopujících skromné dílny společnosti Elan a řekl zemědělcům: "V roce 2000 tady bude stát velká továrna Elan, uvidíte." V roce 2000 se Elan stal jedním z nejvýznamnějších evropských výrobců. Ve skutečnosti továrna otevřela své brány již v roce 1970.

Klíčový je aspekt inovací, který se podařilo udržet i tváří v tvář mnoha krizím. Inovace nikdy nebyly pouhým nástrojem managementu, vždy tvořily jádro společnosti. 

Kromě Elánu je Begunje také domovem dalšího světového fenoménu  - legendární kapely Avsenik. Oba subjekty a jejich mimořádné úspěchy jsou důkazem výjimečnosti tohoto malého městečka, které má jen něco málo přes tisíc obyvatel.

Na kapelu, respektive na rodinu Avseniků v Begunje, jsme velmi hrdí. Zajímavé je, že oba příběhy se vyznačují mimořádným nadšením a vytrvalostí. Možná se v tom odráží pověstná zarputilost obyvatel Gorenjska. My jsme se s ní v Elanu určitě setkali. Nejnovějším důkazem jsou zcela jistě skládací lyže Voyager, jejichž vývoj trval sedm let. Neúspěšných pokusů bylo víc než dost, ale nikdy jsme se nevzdali a nakonec se nám podařilo přivést k životu jednu z velkých tužeb lyžařského průmyslu.

Jak již bylo zmíněno, společnost Elan obohatila lyžařský svět o řadu významných inovací. Co považujete za nejdůležitější invenci společnosti?

Musí to být carvingové lyže SCX z poloviny 90. let. Je to vynález, který všechno změnil. Od té doby už není lyžování jako dříve. Díky této inovaci můžeme s plnou jistotou říci, že každá dnes vyráběná lyže má v sobě kousek DNA společnosti Elan.

Jak moc se zajímáte o technickou část lyžařského průmyslu?

Určitě mě technická stránka lyžařského průmyslu zajímá. Koneckonců jsem chodil na přírodovědné gymnázium, i když jsem se později přiklonil spíše ke společenským vědám. Stále mě fascinují řešení, která vývojový tým společnosti Elan neustále vytváří, a vždy se snažím porozumět technickým principům, které za nimi stojí. Znalosti, které ti lidé mají, jsou téměř nekonečné.

Seznam inovací je velmi dlouhý. V poslední době však největší pozornost přitahovaly skládací lyže Voyager, kterými Elan naplňuje dávnou ambici mnoha výrobců lyží. Jak skládací lyže Voyager mění lyžování?

U lyží Voyager je třeba zdůraznit dva aspekty. V první řadě je to zážitek z lyžování, který je stejný jako u neskládacích lyží. Za druhé se jedná o fascinující technickou a technologickou inovaci, která si i přes narušení celistvosti lyže speciální středovou částí a skluznicí zachovává všechny potřebné vlastnosti a výkon. To je vlastnost, která zapůsobila i na ty nejnáročnější a technicky zdatné profesionály a uživatele. Z čistě fyzikálního hlediska se jedná téměř o zázrak. 

Kde byl Voyager přijat s největším nadšením?

Určitě v nealpských zemích s dostatečně početnou lyžařskou populací. V Evropě se Voyager velmi dobře ujal ve větších městech, kde je společnost velmi moderní, s poměrně velkým počtem lyžařských nadšenců, ale bez lyžařských středisek. 

Co dělá z Elanu tak jedinečnou značku?

Ve společnosti Elan jsme vždy velmi dobře spojovali technologickou vyspělost s lidským přístupem. Jsme hi-tech, ale nejsme přehnaně uhlazení. Máme silné globální zastoupení, ale zároveň vnímáme různé místní hodnoty. Snažíme se porozumět různým potřebám a stejně tak se snažíme porozumět našim uživatelům. Především se neřídíme čistě ekonomickými zásadami. Skutečně věříme, že každý dobrý lyžař si na horách užívá výjimečné zážitky. To uplatňujeme v praxi na všech trzích, kde jsme přítomni.

Jak moc se lyžařský průmysl změnil v posledních třiceti letech?

Trh dosáhl zralosti, což znamená, že nemáme tak explozivní růst, jaký vidíme v technologických odvětvích. V lyžařském průmyslu také došlo k tzv. mikrosegmentaci, což dává smysl. Uživatelé si to také uvědomili a chápou, že hory nabízejí různé typy lyžařských zážitků, které zase vyžadují jiné nebo specifické vybavení. Všimli jsme si, že mnoho našich uživatelů má dva nebo tři různé páry lyží, které používají na upravené sjezdovky, na touring, na freeride atd. 

V posledních třech desetiletích se také zásadně změnil přístup k půjčování vybavení, k čemuž alespoň částečně přispěla digitalizace. Proto jsme i tomuto segmentu věnovali velkou pozornost. 

Když už mluvíme o mikrosegmentaci, nemůžeme opomenout segment dámských lyží, ve kterém Elan před dvaceti lety prorazil s řadou W Studio nejen v lyžařském průmyslu, ale ve sportovním průmyslu jako celku.

Je fakt, že lyžování je poměrně rovnoměrně rozděleno mezi muže a ženy. Proto nám dávalo smysl věnovat ženám speciální řadu lyží, která zohledňuje potřeby, touhy a samozřejmě také anatomická specifika něžného pohlaví. Začali jsme tedy navrhovat dámské lyže a další výrobky, ale považovali jsme za velmi důležité zapojit ženy do celého procesu tvorby těchto výrobků, od fáze návrhu a vývoje až po realizaci a výrobu. Nikdy jsme nezvolili přístup, že bychom stávající výrobky pouze obarvili do ženských barev. Dobře si vzpomínám na legendární knihu "Nemyslete růžově" o výrobcích, které jsou skutečně a hluboce určeny ženám. Vždy jsme vycházeli z uživatelských zkušeností a prokazatelných faktů. Proto jsou tyto výrobky tak úspěšné.

Na důležitosti získává také udržitelný aspekt lyžování. Jak přistupujete k udržitelnosti v Elanu jako firma, která vyrábí více lyží než jakýkoli jiný výrobce lyží na jednom jediném místě? 

Udržitelnost je v naší činnosti doslova zakořeněna od samého počátku, tedy již téměř osmdesát let. Zjistili jsme, že existuje řada věcí, které jsme ve společnosti Elan vždy dělali a které si nyní zaslouží přívlastek "udržitelné". Dělali jsme věci tímto způsobem dávno předtím, než se toto téma stalo důležitým. Ale i přesto jsme před několika lety vyjeli do přírody vzdálené jediný kilometr od naší továrny a řekli si: "Tohle musí zůstat přesně tak, jak to je nyní!". Toto vědomí je nedílnou součástí našeho myšlení.  

V pozadí je však důsledně systematický přístup, který zahrnuje vývoj produktů, výrobu, lidské zdroje, postupy řízení atd. Každá z těchto oblastí musí přispívat k udržitelnosti, snižování dopadů na životní prostředí a dosažení uhlíkové neutrality v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu.

Elan už dávno není jen chloubou Slovinska, ale globální značkou, která má zastoupení ve všech koutech světa. Jaké trhy jsou pro vás nejdůležitější?

Lyžování má nejdelší tradici ve střední Evropě včetně Rakouska, Itálie, Švýcarska, Francie, Německa a Slovinska, takže to je náš nejdůležitější trh. Silné zastoupení máme také na severoamerickém trhu reprezentující USA a Kanadu, ale zde existují značné rozdíly mezi Východem a Západem. V posledních letech silně roste také asijský trh.

V průběhu let byla společnost Elan spojena s mnoha lyžařskými legendami. Ingemar Stenmark, nejlepší lyžař všech dob, v minulosti vyhrával na lyžích Elan a v nedávné době ho vystřídaly hvězdy ski crossu Filip Flisar, Kelsey Serwa, Brady Leman a Ryan Regez a samozřejmě charismatický Glen Plake. Co tato velká jména znamenají pro zviditelnění značky a jak zapadají do filozofie Always Good Times?

Značka je v podstatě jen nehmotný soubor různých asociací, které žijí v myslích jejích uživatelů. Zároveň je ale velmi důležitá. Tyto asociace lze budovat nejen prostřednictvím výrobků, ale také příběhů a osobností. I když většina našich uživatelů lyžuje pouze rekreačně, věříme, že naše přítomnost v různých formách profesionálního lyžování je pro budování naší značky velmi důležitá. Jsme hrdí na to, že Ingemar Stenmark, nejlepší mužský lyžař všech dob, lyžoval na našich lyžích, stejně jako všechna legendární slovinská lyžařská esa. Jsme hrdí na úspěchy závodníků ve skikrosu, kteří vyhrávají na našich lyžích. Velkou pozornost na sebe strháváme prostřednictvím jedinečně rozpoznatelného Glena Plakeho, který je mimořádně populární zejména v USA. Především však všichni tito špičkoví lyžaři sdílejí stejné hodnoty. Víme, že na lidi více než produkty působí zajímavé osobnosti a výjimeční jedinci, kteří posouvají hranice, takže autentické osobnosti jsou klíčem k rozvoji každé značky.

V tomto ohledu musí být velmi důležité i mezilidské vztahy ve firmě, což se jistě odráží i na výsledných produktech?

Značka může zářit navenek, pokud energie vychází zevnitř. Jinými slovy to znamená, že všichni naši zaměstnanci a kolegové spoluvytvářejí vztahy a zvláštní energii, která nakonec vyústí ve skvělé výrobky. Vnitřní energie mezi zaměstnanci je klíčem ke všemu. 

Jak vy osobně vidíte budoucnost lyžování?

Lyžování má samozřemě své vlastní jedinečné vlastnosti. Klimatická instabilita se stala součástí života, o kterou bychom si měli dělat starosti. Zároveň si uvědomujeme, že lyžování je jednou z mála zimních outdoorových aktivit, která přináší skvělou směsici radosti, uspokojení, relaxace a úžasných momentů. A my chceme, aby tyto pocity mohlo zažít co nejvíce lidí. Je pro nás důležité, aby se tato vášeň předávala dalším generacím. Pevně věříme tomu, co děláme, a zůstáváme stejně odhodlaní jako dřív. Proto věříme, že budoucnost lyžování je zářná.