Zprávy

Kluby na fotbalovém šampionátu vydělaly už před jeho začátkem

Evropský šampionát má za sebou týden a na Spartě a v Plzni už vědí, jaký finanční profit jim turnaj přinese: každý klub získá přes pět miliónů korun. V porovnání s anglickým Liverpoolem či italským Juventusem Turín jsou to sice malé částky, neboť tyto dva kluby už před začátkem vydělaly milión a 176 tisíc eur, ale i tak jde o peníze, které představují zajímavý příjem do klubového rozpočtu.

Barceloně, madridskému Realu, mnichovskému Bayernu, ale pochopitelně i dalším nejmocnějším anglickým, německým, španělským a italským klubům se ani trochu nezamlouvalo, že po sezóně musí uvolňovat své hráče pro reprezentační mužstva na evropský či světový šampionát. „Namísto odpočinku a regenerace po dlouhé sezóně dál hrají za národní celky svých zemí a absolvují náročný program. Pochopitelně že se to na nich následně projevuje. A to nemluvím jen o únavě, ale i o zdravotních problémech a případných zraněních. Přitom tito hráči patří nám a my je platíme," říkal svého času prezident uskupení G14 Jean-Michel Aulas šéfující i Olympique Lyon a vyzýval k společnému tažení proti UEFA.

Výsledkem pohrůžky, že kluby prostě nebudou své hráče pro reprezentační celky uvolňovat, přinesly kompenzace, které za své fotbalisty během evropského šampionátu kluby dostávají a jež pravidelně rostou. Při letošním mistrovství Evropy ve Francii až na sedm tisíc eur za každý den, který hráč na EURO stráví. „To ovšem platí jen pro fotbalisty z elitních evropských ligových soutěží," upřesňuje generální sekretář českého fotbalu Rudolf Řepka.

Tlak nejmocnějších klubů na UEFA, stejně jako rozhodnutí o kompenzaci náhrad mělo svůj vývoj. „Momentálně jsou ligové soutěže v Evropě rozděleny do kategorií, přičemž pro každou z nich je stanovena výše náhrady, kterou kluby za hráče dostávají. Česká liga patří do třetí, kde se vyplácí 2 265 eur denně za každého fotbalistu, který v ní působí a na mistrovství Evropy startuje," upřesňuje Řepka. V první kategorii, kde figuruje anglická Premier League, španělská La Liga, německá bundesliga či třeba italská Serie A, dosahují kompenzace pro kluby sedmi tisíc eur za hráče a den.

Finanční náhrada ovšem nepřísluší klubům jen za dobu, kterou jejich hráči stráví na samotném šampionátu. „Kompenzace se vyplácí i za čtrnáct dnů přípravy před prvním zápasem reprezentačního týmu na mistrovství Evropy a poté pochopitelně za samotný šampionát, přičemž účet se uzavírá den poté, co národní mužstvo na EURO skončí," cituje generální sekretář českého fotbalu z oběžníku UEFA.

Sparta dodala do reprezentace šest hráčů, protože i Kadlec a Koubek jsou společně s Krejčím, Dočkalem, Šuralem a Lafatou jejími fotbalisty. Za každého inkasuje denně 2265 eur, což je při momentálním kursu 13 590 eur, tedy celkem 366 930 korun. Za dobu přípravy a dobu hraní základní skupiny budou moci na Letné počítat s příjmem 190 260 eur, tedy 5 137 020 Kč.

Plzeň, která má v českém národním mužstvu Hubníka, Limberského a Koláře, vydělá polovinu - 95 130 eur, což je v přepočtu 2 568 510 korun. Bude však pochopitelně inkasovat i za své hráče, které dodala do slovenské reprezentace, tedy za Kozáčika, Hrošovského a Ďuriše, takže si přijde na stejnou sumu jako Sparta. Slavia pak za Škodu zinkasuje 31 710 eur (přes 800 tisíc Kč), stejně jako Jablonec za Greguše, kterého povolal trenér Kozák do slovenské reprezentace.

Další finanční profit se bude odvíjet od toho, kolik utkání národní tým ve Francii odehraje a kam až postoupí. Kdyby snad skončil hned ve skupině, navýšil by se příjem o 10 dnů, účastí v osmifinále o šestnáct. A kdyby se snad opakovala dvacet let anglická historie a reprezentace hrála finále, jednalo by se dokonce o 29 dnů. Za skupinu by tak Sparta zinkasovala 135 900 eur, za osmifinále 217 440 eur, za postup Vrbova týmu až do pařížského finále 394 110 eur, tedy deset miliónu a šest set čtyřicet tisíc korun. Celkem by na Letnou mohlo přijít 15 777 990 Kč.

Z Liverpoolu a Juventusu přijelo do Francie dvanáct hráčů, z Tottenhamu a Manchesteru United jedenáct, z Bayernu a Barcelony devět. Liverpool a Juventus tak zinkasují denně 84 tisíc eur. Ještě než mistrovství Evropy začalo, přišly si oba kluby na 1 176 000 eur, tedy na 31 752 000 korun.

Zdroj: sport.cz