Zprávy

Leicester může získat díky titulu přes pět miliard korun

Hráči fotbalového Leicesteru oslavují mistrovský titul v anglické Premier League a odborníci na marketing nabízí přibližný odhad toho, kolik by mohl anglický klub z úspěchu vytěžit. Jedná se o částku až 150 milionů liber, tedy zhruba 5,1 miliardy korun. Suma zahrnuje částku za titul od vedení Premier League, příjmy ze startu v Lize mistrů, zvýšení cen vstupenek a příjmy od sponzorů spojené s celosvětovým nárůstem fanouškovské základny.

Leicester dosáhl na jedno z největších sportovních překvapení minulý týden, kdy po zaváhání druhého Tottenhamu věděl, že už nemůže o anglický titul přijít. Před sezonou přitom patřil k favoritům na sestup. Místo toho se nyní může těšit na Ligu mistrů. „Leicesteru to přináší celosvětovou popularitu. V Asii už je vidět rapidní nárůst zájmu o Leicester na sociálních sítích,“ řekl BBC analytik firmy Repucom Spencer Nolan.

Například na facebooku činil nárůst přívrženců Leicesteru za tuto sezonu 540 procent, což je celosvětově jeden z nejrychlejších progresů u sportovních týmů. Velký zájem o klub je například v Alžírsku, jelikož mezi klíčové hráče týmu patří Alžířan Rijád Mahríz. Leicester tam má zhruba 500 tisíc příznivců na facebooku, což je zhruba 16,7 procenta z celosvětové základny.Výrazný nárůst proběhl také v Itálii, která je domovem trenéra Claudia Ranieriho, a v Thajsku vzhledem k majiteli klubu, miliardáři Vičajovi Srivadtanaprapchovi.

Ten se dosud vyhýbal tomu, aby do klubu investoval horentní sumy ve srovnání s jinými extrémně bohatými majiteli klubů. Přesto dosáhl na titul, ačkoli jeho kádr má hodnotu jen 63 milionů liber (asi dvě miliardy korun), což je šestapůlkrát méně než Manchester City. Pouze pět klubů v Premier League má hodnotu kádru menší. Plat na hráče v této sezoně vzrostl v Leicesteru z 36 na 57 milionů liber, stále je to ale čtyřikrát méně než v Manchesteru United (220 milionů).

Zdroj: idnes.cz