Zprávy

Liga mistrů zvedá odměny

Fotbalové kluby za účast v hlavní fázi Ligy mistrů dostanou 12 milionů eur, což je podle současného kurzu v přepočtu 330 milionů korun. Loni to bylo přibližně o sto milionů korun méně. Větší peníze půjdou i do Evropské ligy. Dohodla se na tom Asociace evropských klubů (ECA) s Evropskou fotbalovou unií UEFA.

Dvaatřicet účastníků základních skupin Ligy mistrů si rozdělí 1,2 miliard eur (asi 33 miliard korun) za každý ročník. Každý klub v soutěži má automaticky zajištěno dvanáct milionů eur místo aktuálních 8,6 milionu. Finančně si polepší také kluby hrající v Evropské lize, a to i ty, které vypadnou v předkolech. Osmačtyřicet účastníků skupinové fáze si mezi sebe rozdělí 381 milionů eur (10,5 miliard korun) namísto současných 232 milionů.

Každý klub pak bude mít za start v soutěži zaručen příjem 2,4 milionu eur, což je asi 65 milionů korun. Dosud to bylo jen 1,3 milionu eur. „Tento koncept znamená více finančních prostředků pro všechny, protože nový percentuálně fungující systém zajistí, že každý účastník bude proporcionálně těžit z pokračujícího růstu soutěží,“ uvedla ECA a UEFA ve společném prohlášení.

Od mistrovství Evropy 2020 bude evropským klubům poprvé v historii vyplacena procentuální částka ze zisku a ne fixní, jako dosud. „Kluby dostanou osm procent příjmů od vysilatelů, reklamy, z prodeje vstupenek, pohostinství. Minimálně to bude 200 milionů eur (5,5 miliardy korun), což je o 50 milionů eur více než za Euro 2016,“ stojí dál v prohlášení. Za start na mistrovství světa v letech 2018 i 2022 přitom FIFA podle dohody z předminulého týdne mezi kluby rozdělí „jen“ asi 5,36 miliardy korun.

Zdroj: idnes.cz