Zprávy

Loterie vynesly českému mládežnickému sportu za první pololetí 314 milionů

Pokud vše půjde podle současného trendu, mládežnický sport by mohl za letošní rok získat více než 600 milionů korun. V prvním pololetí přinesly příjmy z loterií sportu mládeže 314 milionů, což představuje 27procentní meziroční nárůst. Jako část loterijní daně obdržel tyto prostředky od loterijních a sázkových firem Český olympijský výbor (ČOV). Loni přitom sportující mládež dostala za celý rok zhruba 530 milionů korun.

Nárůst je dán hlavně tím, že se zvýšila sazba těchto odvodů a také díky vyšším obratům sázkových kanceláří. Loterijní daň se totiž od ledna zvýšila z dvaceti na dvacet tři procent. Zároveň stouply tržby sázkovým firmám, neboť kromě tradičního každoročního mistrovství světa v hokeji se od června konalo i fotbalové Euro, na které lidé v Česku prosázeli rekordní částku přes 1,7 miliardy korun.

Z jedenácti firem, kterých se možnost věnovat část daně přímo na sport mládeže týká, zatím přispělo devět. Nejvíce tradičně Sazka se 138 miliony, Tipsport, který poslal 97 milionů, a Fortuna s rovnými padesáti miliony. Peníze poslal i Synot Tip. Stalo se tak i přesto, že jeho majitel a senátor Ivo Valenta oznámil, že již nebude sponzorovat sport v Česku v čele s nejvyšší fotbalovou ligou. Chtěl tím protestovat právě proti zvýšení daní z loterií, a zejména z výherních automatů, kde má velký podíl na trhu.

Od ledna ale loterijní firmy už možnost přesunout část daně ztrácejí. Ruší ji nedávno přijatý balík zákonů o hazardu, který vstoupí v platnost příští rok. Sportovci se přitom obávali výpadku v řádu stamilionů korun. Vláda ale přijala návrh na zvýšení financování sportu z nynějších 3,7 miliardy korun na šest miliard v příštím roce. Součástí má být právě kompenzace za zrušení možnosti loterijních a sázkových firem přispívat na sport mládeže. „Předpokládám, že ministryně školství a ministr financí své sliby dodrží a výpadek z loterijních příjmů bude sportovnímu prostředí skutečně nahrazen,“ řekl místopředseda ČOV Libor Varhaník.

Zdroj: zpravy.e15.cz