Zprávy

Manchester United má nejvyšší sponzorské příspěvky

17. prosince 2018

Anglický klub Manchester United vede žebříček týmů s nejvyššími příjmy od sponzorů v Evropě. Vyplynulo to ze studie společnosti CSM Sport & Entertainment, která analyzovala sponzorské smlouvy pěti nejlepších evropských lig – v Anglii, Španělsku, Itálii, Německu a ve Francii.

Manchester United dostává 269 milionů eur ročně od 68 komerčních subjektů. U FC Barcelona tvoří roční příjmy od sponzorů 261 milionů eur rovněž nezanedbatelnou část rozpočtu. U těchto dvou klubů se jedná o jediné, u kterých tato částka překračuje hranici 200 milionů eur.

Dalšími v pořadí jsou Bayern Mnichov, Real Madrid, následované čtveřicí anglických kubů Chelsea, Manchester City, Arsenal a Liverpool. Desítku zakončují kluby Saint-Germain a Juventus Turín. Zajímavým údajem je jedenácté místo Borussie Dortmund, která se svými 71 sponzory převyšuje počty všech ostatních top klubů.

Nejúspěšnější ligou se stala v tomto hodnocení Premier league s celkovými příjmy 1,2 miliardy eur v rámci 440 sponzorských smluv. Druhou ligou je Bundesliga s 617 sponzory a příjmy ve výši 734,7 milionů eur. Ve španělské lize se jedná o příjmy 678,5 milionů eur od 363 subjektů. Italská Serie A dostala od 547 sponzorů celkem 439,3 milionů eur, francouzská Ligue 1 pak 357,8 milionů eur od 306 sponzorů. Téměř třetinu z tohoto množství ve francouzské lize generuje klub PSG – 112 milionů eur.

Nejvyšší částky putují do klubu z finančního sektoru – 314 milionů eur od 129 subjektů. Od automobilových společností (55) dostanou kluby 305 milionů eur. Třetím nejštědřejším dárcem jsou aerolinky – 266 milionů eur z 22 sponzorských smluv, což vychází průměrně na 12 milionů eur na jednu smlouvu.

Dalšími sektory, ze kterých se rekrutuje nejvíce financí do fotbalových klubů, jsou sázkové kanceláře, pivovary, energetické společnosti, telekomunikace, pneumatiky, hardware, pojišťovny a potravinářství.

Pokud bychom dělali žebříček jednotlivých společností, tak se na prvním místě umístí aerolinky Fly Emirates, které jsou sponzorem dresů tří klubů. Celkem investovaly 178 milionů eur. Druhým v pořadí je Gazprom s částkou 80 milionů eur. Další místa pak obsadí automobilka Nissan, pivovar Heineken a Playstation.