Zprávy

Medaile pro olympiádu v Tokiu budou vyrobeny z kovů z recyklované elektroniky

Japonsko plánuje na olympiádu zajistit medaile zajímavým způsobem. Vzácné kovy, ze kterých budou vyrobeny, nemají pocházet přímo z dolů, ale ze staré elektroniky. Té je v zemi obrovské množství a neustále přibývá. Recyklací se z ní přitom dá zpětně získat dostatek zlata, stříbra i mědi.

Na výrobu medailí je totiž potřeba poměrně dost vzácných kovů: v roce 2012 na londýnské olympiádě to bylo 9,6 kg zlata, 1,2 kg stříbra a 700 kg mědi. Zatímco běžně pořádající město žádá těžařské společnosti o darování těchto surovin, Japonci na to jdou s pomocí recyklace spotřební elektroniky.

V mobilech, počítačích a dalších zařízeních jsou totiž vzácné kovy nepostradatelné a dají se chemickými roztoky z obvodových desek znovu dostat. V každém přístroji je jich samozřejmě jen nepatrné množství. Jenže spotřební elektroniky neustále přibývá a stejně rychle přibývá i té, kterou lidé vyhodí. V Japonsku je objem tohoto odpadu obzvlášť velký, jelikož je to bohatá a rozvinutá země, kde je spotřební elektronika extrémně populární.

Každý rok prý proto v Japonsku přibyde asi 650 tisíc tun odpadní elektroniky. Ačkoli v zemi existují zákony na podporu její recyklace, realita není ideální a jen okolo 100 tisíc tun takového odpadu skončí tam, kde by mělo. I tak se tímto procesem získá značné množství vzácných kovů, v roce 2014 to bylo 143 kg zlata, 1 566 kg stříbra a 1 112 tun mědi. Podle všeho jsou tedy plány s medailemi realistické a získat na ně dostatek kovů by neměl být problém.

Pokud vše vyjde podle plánů, mohlo by takové využití odpadní elektroniky přimět více Japonců se recyklačního programu účastnit. Zároveň by šlo o pokračování v již započaté praxi: stříbro v medailích na olympiádě v Riu bylo z 30 procent získáno z nepotřebných zrcadel a rentgenů.

Zdroj: idnes.cz