Zprávy

Nejlépe placeným sportovcem světa je boxer Mayweather

Za uplynulý rok vydělal boxer Floyd Mayweather rekordních 300 milionů dolarů, tedy zhruba 7,25 miliardy korun, což mu v žebříčku časopisu Forbes znovu zajistilo pozici nejlépe placeného sportovce světa. Loni bral americký boxer téměř třikrát míň. Na druhém místě skončil se 160 miliony dolarů jeho poražený filipínský soupeř z květnového „zápasu století“ Manny Pacquiao.

Mayweather se s Pacquiaem utkal v Las Vegas o titul profesionálního mistra světa ve welterové váze. Zvítězil jednoznačně na body a podle odhadů za zápas inkasoval 180 milionů dolarů, zatímco poražený Pacquiao dostal podle předem stanoveného klíče 120 milionů. Nejlépe placeným sportovcem roku se Mayweather stal potřetí.

Na třetí příčku klesl portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo s téměř 80 miliony dolarů, čtvrtý je jeho argentinský rival Lionel Messi. Tenistům vládne pátý Roger Federer (67 mil. dolarů), basketbalistům šestý LeBron James, který vydělal 64,8 mil. dolarů.

Tiger Woods, jenž žebříčkům sportovních výdělků dlouhodobě kraloval a se 115 miliony za rok 2008 držel i dosavadní rekord, byl tentokrát devátý (50,6 mil. dolarů) a těsně ho předčil i jeho golfový soupeř Phil Mickelson (50,8 mil. dolarů).

Mistr světa formule 1 Lewis Hamilton je v pořadí patnáctý, sprinterský světový rekordman Usain Bolt třiasedmdesátý. Z žen je nejvýš na 26. místě ruská tenistka Maria Šarapovová. Čeští sportovci v první stovce nefigurují. Na sté místo bylo zapotřebí vydělat za rok 18,8 milionu dolarů (455 milionů korun).

Forbes sestavuje pořadí podle celkových příjmů sportovců od června do června. Zahrnuty jsou platy, bonusy, startovné, prize money, příspěvky od sponzorů, příjmy z reklamy i další zisky.

Zdroj: idnes.cz