Zprávy

Nejvíce vydělávající sportovci za posledních deset let

Navzdory nelehkému období v osobním životě byl Tiger Woods v posledních 10 letech nejlépe vydělávajícím sportovcem. Podle časopisu Forbes, který sčítá výdělky z platů sportovců (případně prize money) a zisky z reklamy, si Američan Tiger Woods vydělal za posledních deset let na 845 milionů dolarů (přes 20 miliard korun).

Až s výrazným odstupem za ním je boxer Floyd Mayweather, kterého výrazně obohatila letošní „bitva století“, v níž porazil Mannyho Pacquiaa. Za uplynulý rok si přišel na 300 milionů dolarů, za deset let dokonce na 660 milionů dolarů (asi 16 miliard korun). Za nimi už je pořadí vyrovnanější, příjmům Woodse a Mayweathera se ostatní ani neblíží.

Další v pořadí se umístili basketbalisté Kobe Bryant (475 mil. dolarů), LeBron James (472 mil.), golfista Phil Mickelson (468 mil. dolarů), tenista Roger Federer (455 mil. dolarů), fotbalista David Beckham (441 mil. dolarů), boxer Manny Pacquiao (432 mil. dolarů) a fotbalisté Cristiano Ronaldo (407 mil. dolarů) a Lionel Messi (350 mil. dolarů).

Woods je nyní i vinou zranění na golfovém žebříčku až 299., ale nelze zapomínat, že rekordních 683 týdnů pořadí kraloval. Jen na prize money vydělal v kariéře 110 milionů dolarů. K tomu měl uzavřeny lukrativní kontrakty s firmami Accenture, American Express či Gillette. Řada sponzorů se od něj odvrátila po „Woodsgate“, aféře na přelomu let 2009 a 2010, kdy se na nejslavnějšího golfistu současnosti provalily jeho nevěry. Dál ho však podporuje Rolex či Nike, který mu ročně poskytne přes 20 milionů dolarů.

Jen třikrát od roku 2001 kraloval výdělkům sportovců někdo jiný než Woods. A pokaždé šlo o Floyda Mayweathera. Při posledních jedenácti bitvách nešel ani jednou s honorářem pod 25 milionů dolarů. „Jednou dostanu i devíticifernou sumu,“ prohlásil a letos v květnu se mu to opravdu podařilo. Za souboj s Pacquiaem obdržel šek na sto milionů, obří reklamní zisky následovaly. Díky tomu Mayweather letos rázně navýšil rekord v ročních výdělcích sportovců. Do té doby ho držel Woods, který v roce 2008 utržil 115 milionů dolarů.

Mezi dvacítkou nejlépe vydělávajících sportovců dekády je nejvíce zástupců motorsportu - pět (Alonso, Earnhardt, Rossi, Räikkönen, Hamilton), ač ani jeden není v elitní desítce. Následují tři tenisté (Federer, Nadal, Šarapovová, která je ve dvacítce jedinou ženou) a fotbalisté (Beckham, Cristiano Ronaldo a Messi).

Vysoko se umístili také basketbalisté: třetí Kobe Bryant, který už řadu let vládne výdělkům v NBA, a čtvrtý LeBron James, jehož příjmy zvyšuje především štědrý kontrakt s firmou Nike. I díky nim kralují národnostem ve dvacítce největších boháčů Američané, kteří mají celkem devět zastoupení.

Zdroj: idnes.cz