Zprávy

Odměny za výsledky ve fotbalové lize

V jarní části fotbalové ligy, která začala minulý týden, má každý tým o co hrát. Ať už o postup do evropských pohárů, nebo o záchranu. Nejde však jen o prestiž a sportovní slávu, ale také o peníze. Kromě prémií za umístění v tabulce získá pět českých pohárových zástupců šanci bojovat o příjmy v Lize mistrů či v Evropské lize.

Mistr ligy automaticky dostane prémii 12 milionů korun, další miliony při přerozdělování peněz za televizní práva a především právo ucházet se o postup do Ligy mistrů. Nasazený bude do třetího předkola ze čtyř. Případný postup do 4. předkola zaručuje bonus 58 milionů korun, a navíc jistý podzim v pohárech - poražený tým jde do základní skupiny Evropské ligy a vítěz do hlavní fáze Ligy mistrů, kde si každý účastník automaticky vydělá 237 milionů korun. Ani vyřazení ve 3. předkole konec v Evropě neznamená. V takovém případě zbývá záchrana v podobě 4. kvalifikačního kola Evropské ligy. UEFA navíc dává 5,5 milionu korun každému ligovému šampionovi, který se do základní skupiny Ligy mistrů nedostane.

Česko poprvé od ročníku 2009/2010 vyšle do kvalifikace Ligy mistrů dva týmy. Vicemistr, který za druhé místo v lize dostane 6 miliónů korun, však bude ve výrazně složitější pozici než šampion. Sice se také dostane až do 3. předkola, ale v obtížnější nemistrovské části. V ní budou hrozit silnější soupeři.

Od bronzové příčky, za kterou klub dostane 3 miliony korun, už jde „jen“ o Evropskou ligu. Třetí pozice znamená 3. předkolo. Evropská soutěž číslo dvě sice není tak bohatá jako Liga mistrů, ale i tak pro české kluby představuje možnost lákavých zisků. Prémie za 3. předkolo činí 3,8 milionů korun a za 4. předkolo 4 miliony (v něm však jen pro vyřazené týmy). Zajímavější částky začínají až od základní fáze, kde je účast ohodnocena 36 miliony korun.

Tým, který nejvyšší ligu opustí, dostane 1,5 milionu korun, ale zároveň mu hrozí výrazný propad v příjmech od sponzorů či při přerozdělování peněz z televizních práv.

Zdroj: idnes.cz