Zprávy

Peking bude pořadatelem zimní olympiády v roce 2022

Mezinárodní olympijský výbor zvolil hostitele zimních olympijských her v roce 2022, kterým se stal Peking. Neúspěšným kandidátem bylo kazašské Almaty. Čínská metropole je prvním městem, které po letních hrách uspořádá i zimní. „Pro Peking to bude zcela nová zkušenost, tradici v zimních sportech nemá. Nicméně jsem přesvědčen, že hry zvládne zorganizovat na vysoké úrovni. Číňané to dokázali už v roce 2008. Vědí, co taková akce obnáší, to je také jejich velká výhoda,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

O pořadateli her v roce 2022 rozhodli delegáti na 128. kongresu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Kuala Lumpur. Peking obdržel 44 hlasů, Almaty o čtyři méně, jeden hlasující se zdržel. Peking byl před volbou považován za favorita. Opíral se o celosvětový vliv země, jeho slabinou naopak mohl být nedostatek přírodního sněhu a roztroušenost sportovišť pro lyžařské soutěže až 200 kilometrů od centra her. V plánu je proto výstavba rychlodráhy, jež by měla čas jízdy zkrátit do hodiny. Čína také může využít sportoviště ze soutěží z letní olympiády, třeba národní stadion přezdívaný Ptačí hnízdo. Sedm z plánovaných čtrnácti areálů již existuje. Běhy, skoky, biatlon či snowboardingové závody se budou konat v horské oblasti Čang-ťia-kchou.

„V Pekingu si vybrali jistotu,“ komentoval volbu místopředseda MOV Brit Craig Reedie. Rozdíl jen čtyř hlasů však byl překvapivý. „Podle mě nikdo nevěřil, že by výsledek byl tak těsný,“ přiznal. Podle odborníků zvítězila bezpečnost, spolehlivost a také obrovská obchodní příležitost. Po zimních hrách 2018 v korejském Pchjongčchangu a letní olympiádě 2020 v Tokiu se největší sportovní událost světa potřetí za sebou uskuteční v Asii. Původně o ZOH 2022 usilovali i čtyři evropští kandidáti: Oslo, Stockholm, Lvov i polsko-slovenský projekt pod hlavičkou Krakova.

Zdroj: idnes.cz