Zprávy

Poslanci schválili nová pravidla financování sportu

Poslanci minulý týden schválili novelu o podpoře sportu, která má zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace. Státní prioritou je podpora sportu dětí a mládeže i sportovních reprezentantů. Na ministerstvu školství vznikne speciální rejstřík, do kterého se budou muset zapsat sportovní svazy a organizace žádající příspěvek od státu. V něm budou mimo jiné muset uvádět, kolik mají aktivních sportovců a trenérů a zda u nich sportuje mládež. Ministerstvo se pak podle toho rozhodne, kolik kterému svazu přispěje.

"Aby stát opravdu reálně mohl řídit svou politiku v oblasti sportu, potřebuje k tomu náležitá data. Musíme vědět, kde chybí trenéři, kam zacílit dotační programy," řekla na obhajobu rejstříku ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Ministerstvo chce také více dohlížet na to, jak svazy sportovce vykazují - v minulosti totiž počty členů často navyšovaly. Údaje o počtu trenérů a sportovců mají být veřejně přístupné na internetu.

Rejstřík se má spustit za dva roky. Velké sportovní svazy pak budou mít šest měsíců, aby se do něj zapsaly. Menší sportovní kluby dostanou roční lhůtu. "Nikdo se nemusí bát, že by se hned musel zapisovat, bude na to dost času. Dotačních programů vypisovaných letos se to ještě nedotkne," dodala Valachová.

Ministerstvo příští rok na dotacích rozdá šest miliard korun, což je o 1,7 miliardy více než letos. Sportovní kluby ale čekají i další změny ve financování - všechny peníze bude nově rozdělovat pouze ministerstvo školství, a to vždy na tři roky. Až dosud přerozděloval část financí Český olympijský výbor - šlo o část daní z hazardu. Poslanci ale v dubnu rozhodli, že od příštího ledna dostane všechny peníze na sport od loterijního byznysu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a sám rozhodne, kde je použít.

Ministr financí Andrej Babiš navíc slíbil, že bude peníze do sportu postupně navyšovat - v roce 2018 chce svazům poslat dokonce sedm miliard korun. Peníze hodlá vzít z podílu loterijních daní, který dnes připadá obcím. Radnice by o peníze z hazardu měly úplně přijít do roku 2020.

Podle nového zákona mohou o dotace žádat nejen svazy a kluby, ale také sportoviště. Ministerstvo také může přidělit peníze na pořádání významných sportovních akcí. Na státní podporu naopak nedosáhnou sportovci, kteří v minulých třech letech dopovali nebo byli pravomocně odsouzeni za nekalosti ve sportu nebo dotační podvody.

Zdroj: ihned.cz