Puma a Re&Up rozšiřují svou spolupráci

Puma klade stále větší důraz na cirkulární ekonomiku a plánuje, že do roku 2030 bude třetinu svého polyesteru získávat z recyklovaných textilií. Aby tohoto cíle dosáhla, hodlá sportovní značka prohloubit partnerství s technologickou společností Re&Up, která se zaměřuje na cirkulární zpracování textilu.

Puma si pro nadcházející roky stanovila ambiciózní cíle. V rámci programu Re:Fibre chce do roku 2030 vyrábět třetinu používaného polyesteru z recyklovaných textilních odpadů. Klíčovým partnerem na této cestě je právě Circulartech-společnost Re&Up, se kterou byla nyní podepsána dohoda o záměru dalšího rozvoje a optimalizace recyklačních procesů.

Cílem spolupráce je přeměnit textilní odpad na hodnotná recyklovaná bavlněná vlákna a polyesterové čipy. Puma již prokázala, že recyklace vláken je realizovatelná i ve velkém měřítku – fotbalové dresy značky Puma pro sezónu 2024/25 jsou z 75 % vyrobeny z recyklovaného textilního odpadu. Tento přístup představuje významný milník na cestě ke snížení spotřeby plastů v módním průmyslu a k posílení cirkulární ekonomiky.

V dalším kroku spolupráce plánuje Puma zavést program Re:Fibre také v Americe a začlenit udržitelně získané suroviny od Re&Up do své lokální dodavatelské sítě. „V rámci našich cílů Vision 2030 chceme do roku 2030 nahradit 30 % polyesterových vláken recyklovanými materiály,“ vysvětluje Howard Williams, ředitel pro globální inovace v oblasti oblečení a doplňků ve společnosti Puma. „Spolupráce s Re&Up nám otevírá nové možnosti pro integraci recyklovaných materiálů do našich produktů.“

Snahy společnosti Puma však čelí výzvám, jak ukazují aktuální údaje neziskové organizace Textile Exchange. Méně než jedno procento globální produkce vláken v současnosti pochází z recyklovaných textilií. Ačkoli význam recyklovaného polyesteru roste, většinu produkce vláken stále tvoří polyester z „primárních“ (nerozložených) surovin. V roce 2023 tvořil recyklovaný polyester pouze 12,5 % celkového objemu. Tento vývoj ukazuje, jak daleko má textilní průmysl ke skutečné cirkulární ekonomice – přesto přístupy firem, jako je Puma, ukazují cestu k budoucím řešením.