Zprávy

Ragbyový šampionát 2015 v číslech

Letošní mistrovství světa v ragby, které trvalo šest týdnů a vyvrcholilo o minulém víkendu finálovým triumfem Nového Zélandu nad Austrálií, bylo největší sportovní akcí tohoto roku. Ragby je jedním z mála sportů, v němž se sice točí velké peníze, ale na vrcholném turnaji se nehraje o finanční odměny pro jednotlivé národní svazy. Naopak jsou to národní svazy, které vyplácejí hráčům prémie za úspěšné umístění. Každý hráč z vítězného týmu Nového Zélandu získal 250 tisíc dolarů.

Protože šampionát skončil teprve před týdnem, ještě nejsou známá přesná čísla. Už před turnajem se ale očekávalo, že letošní mistrovství světa bude nejvýnosnější v historii tohoto sportu. Jen příjmy z komerční sféry měly přinést 380 milionů dolarů, což je o 60% více než na předchozím turnaji v roce 2011.

Proti minulému šampionátu také rapidně vzrostly poplatky, které musela zaplatit pořádající ragbyová unie za to, že získala právo turnaj organizovat. Nový Zéland před čtyřmi roky stál tento poplatek 25 milionů dolarů. Anglie a Wales, které společně pořádaly letošní turnaj, musely uhradit již 80 milionů dolarů.

Cena vstupenek zůstala přibližně na stejné úrovni jako na posledním šampionátu, v případě posledního zápasu se dokonce mírně snížila. Před čtyřmi lety stál lístek na finálový zápas od 390 do 1250 dolarů, letos se vstupenky na finále prodávaly v cenovém rozpětí 150 až 750 liber, tedy asi 230 až 1150 dolarů. V roce 1987, kdy se konalo první mistrovství světa, se za vstupenku na finálový zápas platilo 44 dolarů.

Navzdory zvyšujícím se výnosům nevyplácí Mezinárodní ragbyová unie prémie za umístění. Hráči si přesto mohou přijít na slušné peníze. Odměny jim poskytují jednotlivé národní unie. Vítězstvím na světovém šampionátu si jeden hráč vydělá v průměru 100 tisíc dolarů. Nejvyšší prémie za titul letos vypsala anglická ragbyová unie, a to 350 tisíc dolarů, anglická reprezentace však skončila v základní skupině. Hráči obou finálových týmu, tedy Nového Zélandu a Austrálie, měli přislíbeno za vítězství 250 tisíc dolarů.

Zdroj: zpravy.e15.cz