Zprávy

Rekordmanka Mikaela Shiffrinová

6. května 2019

Americká sjezdová lyžařka Mikaela Shiffrin se zapíše do historie z mnoha důvodů. Stala se první závodnicí, která zvítězila ve všech šesti disciplínách závodů FIS. Je majitelkou 60 vítězství v závodech Světového poháru a to ve věku pouhých 24 let. Dalším rekordem její kariéry se staly výdělky za uplynulou sezónu 2018/19. Stala se prvním lyžařem (v ženské i mužské kategorii), který překonal ve výdělcích hranici milionu švýcarských franků.

Za sezónu ve Světovém poháru, kdy získala 17 vítězství, činily její příjmy 886 386 CHF. Mistrovství světa ve švédském Åre, kde vyhrála zlato v super G a slalomu a získala bronz v obřím slalomu, jí přineslo dalších 114 tisíc CHF. Tak získala celkem 1 000 386 CHF za sezónu. Druhého nejlepšího výsledku dosáhla slovenská závodnice Petra Vlhová s 428 195 CHF.

Shiffrinová vyhrála hodnocení příjmů v obou kagegoriích již druhým rokem po sobě. Po sezóně 2017/18 činil rozdíl mezi ní a druhým Marcelem Hirscherem 43 tisíc CHF. Po konci letošní sezóny byl tento rozdíl markantní – Hirscher vydělal 565 111 CHF.

Sjezdové lyžování je jedním z mála sportů, kde jsou odměny stejné pro muže i ženy. Obě kategorie absolvují přibližně stejný počet závodů za sezónu. Vítězové většinou dostanou 45 tisíc CHF, poslední odměnou je 500 franků za 30. místo.