Zprávy

Sparta si v pohárech vydělala 250 milionů korun

Ani když před jedenácti lety hrála naposled Ligu mistrů, nevydělala fotbalová Sparta tolik jako v současném ročníku Evropské ligy. Na bonusech a prémiích, které Evropská fotbalová unie (UEFA) na odměnách vyplácí, dostane v přepočtu přibližně 186 milionů korun.

Sparta byla nejdřív vyřazena ve 3. předkole Ligy mistrů, následně úspěšný bojovala v play off Evropské ligy a účastnila se základní fáze. Tam získala druhé místo ve skupině a následoval postup do vyřazovací fáze, osmifinále, čtvrtfinále.

Když loni v srpnu přemohla Thun v závěrečném předkole, za postup do skupiny dostala 2,4 milionů eur, což je v přepočtu 64,8 milionů korun.

UEFA odměňuje kluby i za jednotlivé výsledky. Dvě výhry nad APOEL Nikósií a jedna nad Asterasem Tripolis znamenaly 1 080 000 eur, v přepočtu 29 160 000 korun. Dvě remízy se Schalke a bod v Tripolisu přinesly Spartě 9 720 000 korun.

Ve skupině Sparta skončila druhá za Schalke, odměna za druhou příčku je 250 tisíc eur, v přepočtu 6 750 000 korun. Za účast v prvním kole vyřazovací části Evropské ligy UEFA vyplácí půl milionu eur, za postup do osmifinále 750 tisíc eur a za čtvrtfinále milion eur. Spartě zároveň náleží ještě bolestné za vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů s CSKA Moskva, což je 15 milionů korun.

Součet všech položek dává 186 080 000 korun. Výtěžek ze vstupného z osmi domácích zápasů je hrubým odhadem kolem šedesáti milionů korun. UEFA pak Spartě pošle ještě podíl z tzv. Market poolu, což však mohou být jen jednotky milionů korun (5 až 10 milionů). Za celkovou účast v letošním pohárovém ročníku tak Sparta měla příjmy kolem 250 milionů korun.

Je to důležitá položka pro fungování klubu, při plánování rozpočtu na každou sezonu se totiž počítá s účastí v základní skupině Evropské ligy, což při průměrných výsledcích přinese přibližně 80 až 100 milionů. Na tyto peníze si za podzim přišly ostatní české kluby v soutěži Plzeň a Liberec, které nepostoupily ze základní skupiny.

Dvě stě milionů korun je přibližně polovina ročního rozpočtu Sparty. Díky vydělaným penězům může klub v létě investovat do nákupu posil. Zároveň však platí, že u špičkového hráče české ligy má Sparta strop 15 až 20 milionů.

S účastí v Evropě jsou však spojené i náklady: zhruba 2 až 3 miliony korun stojí jeden výjezd, asi půl milionu vydá klub, když hraje doma. Ze sumy se odčítají i prémie pro hráče, což je odhadem desetina celkové částky.

I když příjmy pro Evropskou ligu UEFA v poslední době zvýšila, pořád jsou výrazně nižší než peníze, které kluby inkasují za postup do Ligy mistrů. Jen za postup do základní fáze to je 324 milionů korun, za výhru je přibližně 40 milionů.

Zdroj: idnes.cz