Zprávy

V lize mistrů v loňském roce nejvíce vydělal klub Manchester City

22. srpna 2017

V minulém ročníku Ligy mistrů si navzdory vyřazení v semifinále vydělali nejvíc fotbalisté Manchesteru City. Federace UEFA uvedla, že klub v uplynulé sezoně získal 83,8 milionu eur (2,26 miliardy korun). Manchester City profitoval z lukrativních televizních práv na Ligu mistrů pro Británii. Ve výdělcích za sebou nechal svého semifinálového přemožitele a celkového vítěze Real Madrid, jenž si i s patnáctimilionovým bonusem za triumf přišel na 80 milionů eur.

Celkem UEFA rozdělila mezi účastníky minulého ročníku Ligy mistrů 1,35 miliard eur. Největším „skokanem“ co do rozdílu mezi výsledky na hřišti a odměnou byl Juventus, jenž sice vypadl už v osmifinále, ale i díky 53 milionům za podíl z televizních práv byl třetím nejbohatším klubem s částkou 76,2 milionu eur. Kluby dostávají od UEFA za samotnou účast v základní skupině elitní soutěže 12 milionů eur. Za vítězství v zápase inkasují 1,5 milionu, za remízu 500 000 eur. Odměny se postupně zvyšují při postupu do vyřazující fáze až na 15 milionu eur pro celkového vítěze.

Nejméně si v minulé sezoně z 32 celků v základních skupinách LM vydělalo Maccabi Tel Aviv, které inkasovalo 16,7 milionu eur (451 milionů korun). Zveřejněné odměny jsou první z tříletého cyklu vycházejícího z aktuálních sponzorských a televizních smluv. UEFA předpokládá, že v dalším období za roky 2018-2021 se příjmy zvýší o 30 procent.

Rozdělovaly se rovněž částky z televizních práv, tři italské kluby získaly 112 milionů eur, pět španělských celků se podělilo o 90 milionů.

Zdroj: idnes.cz