Společnost Visa ukončí své dlouhodobé partnerství s National Football League (NFL), které trvalo téměř 30 let. Smlouva vyprší v březnu 2026 a firma se rozhodla nepokračovat v tradiční ligové sponzorské spolupráci. Místo toho plánuje přesunout investice do individuálních partnerství s týmy, hráči a tvůrci obsahu.
Visa spolupracovala s NFL od roku 1995 a šlo o jedno z nejdéle trvajících sponzorství ligy. Podle marketingového ředitele Franka Coopera stojí za změnou především rostoucí náklady na sponzorská práva u velkých sportovních organizací, které činí podobná partnerství méně efektivními. Společnost se proto chce více zaměřit na vlastní obsah, alternativní média, spolupráci s influencery a live eventy, které mají posílit fanouškovský zážitek, místo tradičních aktivací, jako jsou loga nebo reklama v přenosech.
Firma zároveň plánuje rozšířit svou přítomnost v NFL prostřednictvím přímých dohod s jednotlivými týmy. Aktuálně spolupracuje s osmi franšízami a tento počet chce dále navyšovat.
I přes odchod z ligového partnerství zůstává Visa aktivní ve vrcholovém sportu. Bude jedním z hlavních partnerů mistrovství světa ve fotbale 2026, ženského mistrovství světa 2027 a olympijských her v Los Angeles 2028. Právě na fotbalový šampionát 2026 se nyní zaměří nejvíce a plánuje využít podobný model jako při olympijských hrách v Paříži 2024, kde spolupracovala s desítkami sportovců, organizovala doprovodné akce a zapojila lokální podniky.
Podle informací Sports Business Journal nahradí Visu v kategorii platebních karet společnost American Express, která má s NFL uzavřít sedmiletou smlouvu v hodnotě 910 milionů dolarů.
Visa zdůrazňuje, že z NFL zcela neodchází, ale mění způsob, jakým v rámci tohoto sportu investuje. Jak uvedl Cooper, firma chce do NFL investovat i nadále významné prostředky, jen jinou formou než dosud.


