Cestování

Cenově dostupná zimní dovolená ve Švýcarsku? Jde to!

Foto: © TravelTrex | Martin Miseré

Švýcarsko je mnohými považováno za drahé, ale také krásné. Hornatá země je díky své krajině a kultuře jedinečnou destinací, o kterou by se milovníci zimních sportů neměli nechat připravit. Ukážeme vám, jak je možné si dopřát dovolenou na lyžích ve Švýcarsku i s normálním rozpočtem.

Matterhorn, sýrové fondue, kapesní nůž, čokoláda – Švýcarsko je proslulé mnoha věcmi, ale nejpůsobivější je určitě fantastický horský svět. Téměř polovinu celkové rozlohy země, přesněji 48 %, tvoří hory, včetně některých z nejkrásnějších alpských vrcholů ze všech, jako např. Matterhorn. Není divu, že Švýcarsko je velmi žádané zejména mezi milovníky zimních sportů. Teoreticky. V praxi mnoho rekreantů raději vyrazí do Rakouska nebo Francie. Proč vlastně?

Foto: © Tim Vanderhoydonck| Unsplash

Že je Švýcarsko drahé, je snad hlavním argumentem proti lyžařské dovolené v této destinaci. Švýcarská konfederace byla vždy považována za drahou, zvláště po revalvaci švýcarského franku v roce 2015. To je jen jedna strana mince a ani ne úplně správná. Ve švýcarských Alpách je přes 330 lyžařských středisek, z nichž většina má nyní podobné ceny jako rakouská lyžařská střediska. V závislosti na lokalitě je cenově dostupné i ubytování v lyžařských regionech. Co snižuje cestovní rozpočet, jsou denní výdaje například za potraviny nebo restaurace. Máme pro vás několik tipů, jak se tomu vyhnout.

Tip 1: Naplánujte si jídlo předem

Ceny na chatách nebo v restauracích jsou nepopiratelně poměrně vysoké. To by ale nemělo být překážkou dovolené na lyžích. Přece si nenecháte ujít fascinující horský svět a jedinečné lyžování jen proto, že si nechcete dovolit pizzu za 20 € na chatě? To ani nemusí být. Pokud jde o stravování, můžete právě na tomto místě snížít své výdaje za dovolenou. Pokud jste si objednali rekreační byt nebo apartmán, dovezte si základní potraviny s sebou autem. Supermarkety v lyžařkých vesnicích nejsou zrovna ty z těch nejlevnějších, poměrně přijatelné ceny ale najdete ve větších městech u velkoobchodních řetězců jako například Migros nebo Coop. Přes den na sjezdovce pak postačí svačina sbalená s sebou a večer si můžete společně uvařit.

Tip 2: Flexibilita se vyplácí

Vzhledem k silnějšímu švýcarskému franku se rekreační regiony staly kreativními, aby svým hostům nabídly přidanou hodnotu ke stávající nabídce. To je důvod, proč existuje mnoho míst jako Davos, Saas-Fee nebo Gstaad, která poskytují karty hostů se slevami a speciálními cenami na půjčovny lyží, lyžařské školy a skipasy. Dalším plusem je obecná flexibilita cen: čím nižší poptávka, tím nižší například ceny pokojů. Nabídka tedy může i přes silný švýcarský frank kolísat. Pokud jste časově flexibilní, najdete v některých regionech opravdu výhodné cenové nabídky.

Tip 3: Vyberte si místo pro dovolenou cíleně

Tam, kde svou dovolenou rádi tráví bohatí, zaplatíte také za exkluzivní prostředí. Člověk by se neměl divit vysokým cenám v luxusních městech jako St. Moritz, Verbier, Gstaad nebo Crans-Montana. Tento zákon samozřejmě neplatí pouze ve švýcarských lyžařských střediscích a lze jej zohlednit při plánování vaší cesty. Co třeba malá sousední města těch „velkých“, třeba Silvaplana místo Svatého Mořice? Atraktivní lyžařské areály nejsou daleko a bude tu klid od soukromých tryskáčů. Autentická zimní dovolená totiž není o sledování celebrit, ale o sportu, relaxaci a poznávání přírody. A takových míst je ve Švýcarsku dostatek.

Foto: © Denis Linine| Unsplash