Názory odborníků

Výběr sjezdových lyží

Jak si vybrat lyže

Autor: Krista Crabtree

Když pomineme zjišťování geometrie lyží (středová šířka, tvar špičky, konstrukce patky) a délky lyží (ve většině případů by neměly být vyšší než úroveň našich očí), měli byste se zaměřit také na to, kde budete lyžovat. Bude to na upravených svazích nebo na sjezdovkách i mimo ně, nebo snad potřebujete lyže pouze do prašanu? Dívejte se tedy po lyžích právě ve vaší kategorii. Samozřejmě úplně nejlepší je, pokud si budete lyže moci vyzkoušet ještě předtím, než je koupíte. Zúčastněte se nějakého testování, nebo si půjčte testovací lyže ve vašem oblíbeném obchodě a zaměřte se na následující:

Čtěte odborné časopisy a hledejte na internetu. Sledujte recence lyží, abyste zjistili, co je na trhu a zúžili vaši selekci. Vytvořte si užší výběr a otestujte lyže, které vás zajímají.

Pojmenujte konečného uživatele. Je dobré, pokud víte, jaký typ lyžaře je budoucí zákazník. Jedná se o rekreačního lyžaře, bývalého závodníka nebo začátečníka? K čemu se kloní, jaké má cíle a touhy? Zjistěte také, pro jaké sněhové podmínky jsou lyže určeny. Uježděný prašan, těžký nebo hluboký sníh? Zjistěte, co nejvíce, a udělejte si přehled.

Získejte celkový dojem. Testování lyží je trochu jako randění – hledáte to, co máte a nemáte rádi. Když lyže vyzkoušíte, zeptejte se sami sebe na několik věcí: Je lyže lehká nebo těžká? Jaká je její pohyblivost? Je schopna dělat krátké nebo dlouhé oblouky? Je hravá a divoká nebo silná a výborně drží hrany?

Zaznamenejte si vaše odpovědi. Profesionální testeři používají testovací kartičky nebo aplikace na hodnocení lyží. Hodnotí výkon lyží podle několika faktorů – stability, reakčnosti, různorodosti oblouků, nadnášení, univerzálnosti a držení hran. Můžete si dělat poznámky na kartičky, které máte v bundě. Jezděte rychle, jezděte pomalu, střídejte oblouky a vyhledávejte i různé sněhové podmínky.

Myslete jako inženýr. Inženýři analyzují každou vlastnost lyže dopodrobna a vyhodnocují hodnoty, jako je přenos síly na hrany, ovladatelnost lyží, odraz na konci oblouku. Jejich úroveň se mění v závislosti na typu lyže a zákazníka. Například držení hran je mnohem důležitější u závodní lyže než u freeridové a ovladatelnost/klouzavost je důležitější u lyží pro začátečníky než u lyží vyšší výkonnosti.

Myslete jako lyžařský instruktor. Zaměřte se na to, co lyže dělá v různých fázích oblouků. Například na začátku oblouku – drží lyže hranu stabilně? Zapojují se špičky do začátku oblouku? Jak se lyže chová uprostřed oblouku? Je držení hran jisté? Jak lyže vyjíždí z oblouku? Je dynamická nebo “mrtvá”?

Přemýšlejte o středové šířce. Lyže jsou často děleny do kategorií podle středové šířky, protože to pomáhá zákazníkům poznat, jestli chtějí například lyži vyrobenou pro upravené svahy nebo lyžování mimo sjezdovky. Výrobci a odborné časopisy možná používají odlišné názvy kategorií, ale obecně platí, že lyže jsou podle středové šíře děleny do následujích kategorií: závodní, carvingové, univerzální a freeridové.

Dostaňte se do tempa. Abyste lyži opravdu poznali, musíte ji používat celou sezónu a při různých sněhových podmínkách – od tvrdého ledového podkladu, přes prašan uprostřed sezóny až po jarní firn. A pokud nemáte celou sezónu, vezměte si testovací lyže a vyzkoušejte je pokud možno na různých typech terénů i za rozdílných sněhových podmínek. Snad najdete lyži, která pojede dobře všude a budete se s ní na sněhu cítit sebevědomě.