Zprávy

Rakušané jsou aktivními sportovci

Tři čtvrtiny Rakušanů sportují alespoň jednou týdně, jak vyplývá z internetové ankety uskutečněné marketingovou agenturou Marketagent.com. Třetina z 1000 dotazovaných se označuje za spíše sportovní typy, ale zároveň hodnotí sportovní aktivitu svých spoluobčanů za spíše nízkou. Úroveň sportovní aktivity souvisí také s dosaženým stupněm vzdělání – 78% dotázaných, kteří se hodnotí jako sportovně aktivní, má vysokoškolské vzdělání nebo maturitu. U lidí se základním vzděláním to byly dvě třetiny. Nejoblíbenější sportovní aktivitou v nezimním období je u našich jižních sousedů turistika. K dalším oblíbeným sportům patří plavání, cyklistika, horská cyklistika nebo horolezectví. Turistika a nordic walking jsou nejoblíbenějšími aktivitami především u starších lidí. V kategorii 60 až 69 let se však jako sportovně aktivní označuje již jen pětina dotazovaných. Většina účastníků ankety však dodává, že na tělesnou činnost není člověk nikdy starý a sedm z deseti dotazovaných si myslí, že na školách je málo hodin tělesné výchovy. Motivy ke sportování se mezi mladšími a staršími liší. Mladší žene spíše ctižádost, starší motivuje dobrý pocit a čerstvý vzduch. Většina dotazovaných upřednostňuje sportovní aktivity ve volné přírodě. U obyvatel větších měst a mladší generace převládá sportování v halách a tělocvičnách.

Hokejové Pardubice se vrací k tradičnímu názvu klubu

Od nové extraligové sezony bude klub používat tradiční název z padesátých let – Dynamo Pardubice. „Změna názvu klubu spojená s novým logem je pro nás historickou událostí, jsme přesvědčeni, že jsme učinili správný krok, který naši fanoušci velmi přivítají,“ uvedl majoritní akcionář klubu Roman Šmidberský. Šestinásobný mistr Pardubice působil jako Dynamo v nejvyšší soutěži v letech 1953 a 1960. Pak se pro slavné mistrovské časy vžil název Tesla, který Pardubice používaly až do roku 1991. Od roku 2011 až dosud figurovalo v oficiálním názvu jméno generálního partnera klubu ČSOB Pojišťovny. Její zástupci se změnou souhlasili a podepsali novou víceletou smlouvu. Společnost tak zůstává nejvýznamnějším partnerem klubu. „Pardubický hokej je výkladní skříní našeho města, jeho vedení přivítalo tento krok, který ještě více přiblíží klub jeho fanouškům s patriotismem k našemu městu. Jsme rádi, že součástí nového loga zůstává i název Pardubice,“ řekl první náměstek Pardubic Jiří Rozinek. Východočeši představili fanouškům také nové logo - jeho základním prvkem je erb, který má symbolizovat tradici, zároveň příslušnost ke šlechtě, přeneseně jakési elitě. Druhým prvkem je koňská hlava s rozevlátou hřívou, která má představovat energii, sílu, vytrvalost, věrnost, nezkrotnost, rychlost a dokonale ovládnuté instinkty. Bílá barva koně symbolizuje vítězství a triumf. Motiv koně zároveň nese příslušnost klubu k městu Pardubice, jehož jméno v logu také figuruje. A objevuje se rovněž legendární Dynamo. Změny se promítnou také do podoby dresů, v nichž pardubičtí hokejisté nastoupí do Ligy mistrů proti Davosu již na konci srpna. Zdroj: idnes.cz

Zápasy fotbalové ligy bude vysílat placený kanál O2 Sport

Nejatraktivnější zápas každého kola fotbalové ligy bude od příštího ročníku vysílat placený kanál. Práva na nejvyšší soutěž získala telekomunikační společnost O2 na tři roky a má možnost první volby. Na chystaný kanál O2 Sport umístí nejzajímavější duel v neděli od 19 hodin, v zimním období to bude od 15 hodin. Dosud domácí nejvyšší soutěž fotbalistů vysílala Česká televize a placený kanál Slovak Sport. Na programu ČT Sport běžel nejatraktivnější duel v sobotu večer, další utkání v neděli odpoledne. V pátek večer vysílal jedno utkání Slovak Sport, který měl právo třetí volby. Od příští sezony je oficiálně potvrzený O2 Sport, který bude součastí všech balíčků platformy O2 TV. Ceny tří základních tarifů, které budou platit od 1. července, jsou následovné: 299 korun, 399 korun nebo 749 korun. O2 Sport TV bude součástí všech, tudíž nejlevnější varianta, jak si zajistit sledování Ligy mistrů a vybraného duelu kola Synot ligy, je za 299 korun. Šéfkomentátorem pro fotbal bude Tomáš Radotínský, který doposud pracoval na konkurenční stanici Nova Sport. V rámci přenosů bude na každém stadionu k dispozici několik kamer, které budou vysílat signál přímo do televize. „Režisérem se stává sám divák. Ten si bude moct sám zvolit, z jaké kamery si sportovní okamžiky vychutná,“ řekl ředitel programu Marek Kindernay. Jedna kamera bude umístěna přímo na tribuně, další dvě budou přinášet záběry z pohledu brankářů. Na všech streamech přitom poběží stejný komentář. Fanouškům bude k dispozici i běžný přenos, který bude stříhat mezi jednotlivými kamerami. O2 už dřív oznámila, že získala práva i na Ligu mistrů. Na nejprestižnější klubovou soutěž planety připravuje také novinku: diváci si budou moci vybrat, který zápas z osmi v každém hracím dnu základní fáze budou chtít sledovat. Dva budou s českým komentářem, zbývajících šest s anglickým. Kanál O2 Sport začne vysílat od 15. srpna, takže ligové hity z několika úvodních kol by měly běžet na O2 TV v rámci promo kampaně. Hlavní zápas, který O2 pro svůj přenos zvolí, bude zpoplatněn i pro diváky na internetu. Dvě utkání z každého dějství musí zůstat na volně šiřitelném kanálu, takže by fotbal na ČT Sport mohl zůstat. Další držitel práv bude mít tedy právo druhé a třetí volby. Majitelem vysílacích práv na domácí fotbalovou ligu je až do roku 2018 společnost Pragosport, která za ně zaplatila přibližně 400 milionů korun. Součástí O2 TV jsou i sportovní programy, které vysílají anglickou Premier League, španělskou La Ligu, francouzskou Ligue 1, německou bundesligu i italskou Sérii A. Zdroj: idnes.cz

Rattaj chce investovat v rakouských lyžařských střediscích

Slovenský finančník Igor Rattaj chce po slovenských, českých a polských horách zacílit také na rakouská střediska. Spolumajitel horské skupiny Tatry Mountain Resorts, pod kterou patří i lyžařský areál ve Špindlerově Mlýně, a partner J&T Private Equity Group jedná mimo jiné o převzetí slavného Kitzbühelu. Rattaj to naznačil v rozhovoru pro MF DNES. Rakouská střediska jsou v posledních letech ve finančních problémech, zatímco skupina Tatry Mountain Resorts (TMR) jako veřejně obchodovaná společnost si velmi věří. Rattaj tak má v podnikání na horách nadále velké plány. Zatímco v Česku loni prodal společnost Snowhill s šesti areály, nyní vážně uvažuje o vstupu na prestižní rakouský trh. Stejně jako dříve Snowhill i převzetí slavných rakouských středisek by mělo být v úvodu jeho soukromou aktivitou. Až později by střediska pohltila TMR. Jedním z cílů je i slavný Kitzbühel. „Ano, Kitzbühel je ve hře, ale díváme se i na další. Ale není to snadné, v Rakousku jsou všechny areály vlastněné kraji, musíte se domluvit s řadou lidí a institucí, městy, bankami. Je třeba udělat politicko-ekonomické předpolí. Oproti tomu byl Špindlerův Mlýn jednoduchou záležitostí,“ říká Rattaj s tím, že jednání se mohou vléct velmi dlouho a zároveň naráží na své angažmá ve Špindlerově Mlýně, kde spolupracuje s rozsáhlou koalicí vlivných místních v čele s bývalým šéfem ČEZ Martinem Romanem. Rattaj připouští, že rychlost investic ve Špindlerově Mlýně nejde zrovna podle jeho představ. „Třeba polský Szczyrk, který máme sami a který je velmi podobný kapacitou Špindlu, letos získá z roku na rok šest nových lanovek. Bude z něj obří středisko. Ve Špindlu jsme horko těžko prosadili jednu novou lanovku na Pláň,“ poukazuje na někdy komplikovanou domluvu s jeho špindlerovskými společníky i na složitá povolovací řízení s úřady. Na trhu se také hovořilo o spojení Rattajových plánů se švýcarským luxusním areálem Crans-Montana, který ovládá další tuzemský podnikatel Radovan Vítek. „Bavili jsme se o tom, ale teď to není aktuální. Je to krásné středisko, ale ve strategii TMR v něm nevidím tolik přidanou hodnotu. Je pro trochu jiné klienty a hůř dostupné,“ říká Rattaj s tím, že se v budoucnu může spolupráce s Vítkem opět vrátit do hry. Kromě horského byznysu chce v Česku a na Slovensku budovat také zábavní parky. Zcela mimo „zábavní“ záběr jsou naopak jeho aktivity v oblasti správy hmotných rezerv a obchodu s pohonnými hmotami. Zdroj: idnes.cz