Zprávy

Tomáš Němec zvyšuje podíly ve sportovním byznysu

Miliardář Tomáš Němec dále posiluje v byznysu se sportovními potřebami. Nedávno za blíže neurčenou cenu koupil polovinu firmy Mofo CZ, středoevropského velkoobchodního distributora značek typu Oakley nebo Outdoor Tech. Spolu s již dříve získanými firmami Level a Sport Koncept, které se loni sloučily, tak byznysmen představuje silného hráče na trhu se sportovním zbožím. Z tržeb kolem 76 milionů korun firma Mofo v čistém loni vydělala zhruba pět milionů, což znamená ziskovost přes šest procent. Kromě velkoobchodu již navíc firma otevřela i první kamenné prodejny. Vedle Prahy jsou ještě v Budapešti. Celkově však distribuce Mofo funguje kromě Česka ještě na dalších pěti trzích. Původním majitelem společnosti byl maďarský podnikatel Tamás Lanyi. "Aktuální rok je pro nás transformační, ale přes zvýšené náklady například na integraci našeho maďarského byznysu a akvizici nových značek jsme schopni hospodařit se ziskem. Očekáváme růst jak maloobchodu, tak velkoobchodu," řekl deníku E15 manažer Mofo CZ Martin Mička. Hlavní Němcovou doménou ale nadále zůstává gumárenství. Holding ČGS, který spoluvlastní s Oldřichem Šlemrem, loni z téměř sedmnáctimiliardových tržeb vytvořil čistý zisk 2,1 mld. korun. Do skupiny patří například výrobce pneumatik Mitas nebo východočeský výrobce pestré palety gumárenských produktů Rubena. Vedle gumáren a prodeje sportovních potřeb má Němec ještě čtvrtinový podíl ve firmě PTE reality, kterou mimo jiné spoluvlastní s majitelem licence realitní sítě Re/Max pro Česko a Slovensko Davidem Krajným. Zajímavostí je, že Němcův prodejce sportovního zboží Levelsportkoncept působí ještě v byznysu s nápojovými automaty. V nedávné minulosti měl Tomáš Němec podíly rovněž v lyžařských společnostech Snowhill a Melida, které však již prodal. Zdroj: e15.cz

Anglické fotbalové kluby utratí za přestupy rekordní částku

Kluby Premier League už během července zaplatily za posily 500 milionů liber. Očekává se útok na loňský rekord, který v přestupovém období činil 835 milionů. Finanční analytici ze společnosti Deloitte oznámili, že objem částek vydaných na přestupy v anglické lize překonal první milník. Přitom do konce tamního přestupového období zbývá téměř měsíc. Od příští sezony vstoupí v platnost nová smlouva s televizními společnostmi, liga dostane od Sky Sports a BT Sport přes pět miliard liber za tři roky, tedy téměř 200 miliard korun. Podle současné smlouvy kluby dostávají přibližně 39 miliard korun ročně. Když se sečetly sumy, které Chelsea, Manchester City, Manchester United a spol. zaplatily za loňské léto, vyšlo číslo 835 milionů liber, což je při současném kurzu 32 miliard korun. Letošní dosavadní půlmiliarda je v přepočtu 19 miliard korun. Jde o velký rozdíl proti nedávné minulosti. Před deseti lety objem peněz za přestupy v letním, ale i zimním období byl celkem 265 milionů liber, pak se postupně zvyšoval. Pro majitele to však neznamená možnost automatického rozhazování bez rozmyslu. Musí si hlídat ekonomickou bilanci, aby splnili podmínky finančního fair play, které hlídá Evropská fotbalová unie (UEFA). Výdaje musí být v určitém souladu s příjmy. Manchester City zařídil největší letní přestup, za Raheema Sterlinga dalo Liverpoolu 44 milionů liber, v přepočtu asi 1,7 miliardy korun. Dvacetiletý útočník je nejdražším Angličanem všech dob, v historickém pořadí největších světových přestupů však patří na konec druhé desítky, stál přibližně polovinu co Cristiano Ronaldo či Gareth Bale. Rival Manchester United sice za jednoho fotbalistu tolik peněz letos zatím nevydal, ale za Memphise Depaye, Bastiana Schweinsteigera, Morgana Schneiderlina a Mattea Darmiana zaplatil celkově 83 milionů liber a je zatím nejaktivnějším nakupujícím. Očekávají se i další velké přestupy, Chelsea chce Johna Stonese z Evertonu za 26 milionů liber, Manchester City se zajímá o Kevina De Bruyneho z Wolfsburgu. Nejlepší fotbalista Německa za minulou sezonu by byl ještě o dost dražší. Zdroj: idnes.cz