Zprávy

Tržby i zisk společnosti Wolverine v prvním čtvrtletí 2016 klesly

Čistý zisk amerického koncernu Wolverine Worldwide za první tři měsíce letošního roku meziročně klesl o 57% na 17,6 milionu dolarů, tržby se snížily o 8,5% na 577,6 milionu dolarů. Společnost loni reorganizovala své široké portfolio značek do čtyř nových divizí: největší z nich je nyní Wolverine Outdoor & Lifestyle Group, která zahrnuje značky Merrell, Chaco, Sebago, Hush Puppies a CAT. Ta byla také v prvním čtvrtletí hospodářsky nejúspěšnější – její obrat klesl méně než u ostatních divizí, a to o 5,8 % na 217,7 milionu dolarů. Značky Sperry, Saucony a Keds jsou nyní součástí divize s názvem Boston Group, jejíž centrála se nachází v Bostonu. Tam sídlil bývalý majitel těchto značek – společnost Collective Brands. V 1. čtvrtletí klesly tržby Boston Group o 10,8 % na 209,1 milionu USD. Další divizí je Heritage Group, do níž patří obuv značky Harley-Davidson a dále značky Wolverine, Bates a HyTest. Obrat této divize se za první tři měsíce letošního roku snížil o 11,8% na 71,8 mil. USD. Čtvrtou divizi koncernu Wolverine s názvem Multi-Brand Group tvoří značka dětské obuvi Stride Rite a několik dalších menších značek. U této divize tržby v prvním čtvrtletí klesly o 4,9% na 68,4 mil. USD. Vedení firmy očekává pro rok 2016 tržby v rozmezí 2,47 a 2,57 miliardy dolarů, což by mělo představovat v přepočtu na konstantní měny pokles o 4 až 8%.

První a druhá liga se osamostatní, televizní práva přejdou na kluby

Valná hromada Fotbalové asociace ČR (FAČR) schválila úpravu stanov a dala tím souhlas k podpisu smlouvy s Ligovou fotbalovou asociací (LFA) o osamostatnění profesionálních soutěží. Od 1. července tak budou první, druhá a juniorská liga řízeny Ligovou fotbalovou asociací pod vedením Dušana Svobody. Domácí pohár a Superpohár zůstanou Fotbalové asociaci ČR. O samostatnosti ligy po vzoru některých zahraničních soutěží se mluvilo již od roku 2006, ale až loni v únoru Ligové shromáždění tento záměr odhlasovalo. Letos v březnu výkonný výbor FAČR přijal návrh rámcové smlouvy a 9. května ji schválil. Valná hromada úpravou stanov učinila zbývající krok. Zatímco nejvyšší dvě soutěže a juniorskou ligu bude řídit LFA, domácí pohár i Superpohár zůstanou FAČR. LFA musí garantovat otevřenost soutěží, takže z třetí do druhé ligy musí postoupit dva týmy, stejně jako opačným směrem. Změny ale mohou nastat u postupu do první ligy i sestupu z ní. Smlouva dává LFA možnost zřídit vlastní disciplinární komisi, odvolací komise ale bude dál spadat pod FAČR stejně jako komise rozhodčích. Po volební valné hromadě příští rok se sníží počet zástupců profesionálních soutěží ve výkonném výboru ze čtyř na dva, což bude znamenat, že ve výboru bude zasedat jen jedenáct členů. Profesionální liga ale už od nadcházející sezony nebude mít ve fotbalové "vládě" místopředsedu. Ještě dva roky bude s televizními a marketingovými právy na ligu obchodovat společnost STES, poté bude LFA za přenechání práv každoročně vyplácet výkonnostnímu fotbalu sedm milionů korun. Původně to mělo být jedenáct milionů. Majitelem vysílacích práv na fotbalovou ligu je společnost Pragosport a podle odhadů v současnosti činí roční příjem z práv přibližně 100 milionů korun. Kluby ale doufají, že by si mohly vyjednat výrazně víc. Částku by mohl zvýšit prodej vysílacích práv placeným kanálům. LFA také získává nárok na patnáctiprocentní podíl z odměn reprezentace z účasti na závěrečných turnajích ME a MS. Od ledna příštího roku bude LFA rovněž zapojena do rozhodování o využití dotací na mládež a rozvoj talentů. FAČR rovněž zřídila etickou komisi. Jejím předsedou valná hromada zvolila do příštího roku právníka a vysokoškolského pedagoga Jana Paulyho. "Je to fotbal, který mám ze srdce rád, a právo, kterému si myslím, že rozumím. Výboru co nejdříve předložím jména kandidátů do komise. Jsem připraven pracovat, ale přeji si, abych práce měl co nejméně, aby z hlediska etiky vše fungovalo tak, jak má," řekl Pauly, který je děkanem Právnické fakulty na Západočeské univerzitě v Plzni. Zdroj: ihned.cz

Miroslav Pelta se hodlá vzdát majoritního podílu v jabloneckém fotbalovém klubu

Fotbalový Jablonec brzy projde výraznými změnami. Jeho šéf a zároveň předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta nedávno prohlásil, že plánuje přivést do klubu nového předsedu představenstva, který se poté stane i majoritním vlastníkem. "Bude to ve dvou krocích, nejprve přijde nový předseda, a až se aklimatizuje v klubu, stane se i majoritním vlastníkem. Má na to dostatečný ekonomický potenciál. Pro mě už zůstane Jablonec jen srdeční záležitostí," uvedl Pelta. Důvodem je podle něj především to, že jako předseda českého fotbalového svazu má spoustu povinností. "Cítím se pracovně přetížen. Jsem navíc i v mezinárodních organizacích UEFA i FIFA a nezvládám všechno, takže tuhle změnu uvítám," dodal. K jeho rozhodnutí přispěla i vlna kritiky médií a veřejnosti po kontroverzní jablonecké remíze s Příbramí v posledním kole ligy, která potřebovala k záchraně bod a také ho získala po remíze 0:0. "Velmi se mě to dotklo, protože kdo mě zná, ví, že bych nikdy neudělal nic proti svému klubu, vždy jsem chtěl zápasy vyhrát. Okolnosti posledních dnů tak ve mně dozrály k tomu, že do Jablonce v každém případě přijde nový předseda a prezident klubu, to by mělo přispět k větší důvěře ze strany fanoušků," věří Pelta. Na úplný ústup z jabloneckého klubu to ale zatím nevypadá. "Nechci teď lhát a tvrdit, že nebudu v budoucnu Jablonci nějak pomáhat například se sháněním prostředků, ale majoritním akcionářem bude někdo jiný," řekl. Zdroj: ihned.cz